Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v dubnu z českého pohledu v Evropě a především v Evropské unii odehrálo.
V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.
Schválení balíčku mobility
Nová pravidla pro mezinárodní dopravu schválili na začátku dubna po dlouholetém vyjednávání europoslanci. Západní země a především Francie chtěly prosadit, aby se na řidiče kamionů uplatňovala existující směrnice o vysílání pracovníků, která zavádí princip stejné odměny za stejnou práci na stejném místě. Řidiči kamionů by tak museli dostávat mzdu ve stejné výši jako řidiči v zemích, kterými projíždějí.
Evropský parlament nicméně schválil zvláštní pravidla pro dopravní sektor, tzv. balíček mobility. Díky němu budou moci čeští řidiči odvézt náklad například do Německa bez toho, aby by jim jejich zaměstnavatel musel vyplácet „německý“ plat.
S českou žalobou na zbraňovou směrnici to vypadá bledě
Česko se u Soudního dvora EU domáhá zrušení směrnice zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a zbytečně omezuje držitele legálních zbraní. Brusel zdůvodňuje novou právní úpravu snahou znemožnit či znesnadnit teroristům získávat zbraně.
Generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová ovšem v dubnu doporučila tomuto soudu, aby českou žalobu zamítl. Ve zdůvodnění mimo jiné uvedla, že nová směrnice neporušuje vlastnické právo, jelikož toto právo může být ve veřejném zájmu a za podmínek stanovených zákonem omezeno. V unijním právu podle ní navíc neexistuje žádné základní právo držet zbraň. Názor generálních advokátů pro soud není závazný, soudci však často doporučení potvrdí.
Věra Jourová mezi stovkou vyvolených
Česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa roku 2019 podle časopisu Time. Ve výběru figuruje ve skupině „titánů“ po boku osobností, jako jsou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo hvězdní sportovci Tiger Woods, Mohamed Salah či LeBron James. V dalších kategoriích se objevují například americký prezident Donald Trump, čínská hlava státu Si Ťin-pching, švédská aktivistka Greta Thunbergová nebo zpěvačka Lady Gaga.
Jourová úspěch označila za „ocenění práce mnoha lidí v Evropské komisi a ukázku důležité role EU při formování globální reakce na technologickou revoluci“.
Podpora západnímu Balkánu
Český ministr zahraničí Tomáš Petříček byl v dubnu velice aktivní ve své podpoře integrace zemí západního Balkánu do EU. „Česká republika trvale podporuje rozšiřování Evropské unie. Rozšiřování vnímáme jako důležitý nástroj pro rozvoj demokracie, stability a ekonomické prosperity v zemích našich balkánských partnerů,“ řekl Petříček na konci dubna po jednání se svým srbským protějškem, kterému nabídl české zkušenosti s přípravou na vstup do Unie.
O týden dříve se také vyslovil pro zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonií a Albánií. „Obě země udělaly pokrok a měly by dostat příležitost postoupit o krok dále,“ nechal se slyšet Petříček na bratislavské schůzce V4 a Francie.
Čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou
Čeští europoslanci se v tomto období Evropského parlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu v dubnu zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Z analýzy kromě jiného vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy. Čeští zástupci získali důležité pozice, a to odpovídajícím způsobem zvýšilo jejich význam a viditelnost. V absolutním měřítku byli nejvlivnější Němci, těch ovšem v EP sedí téměř pětkrát tolik co Čechů.
Česká reakce na směrnici o „dvojí kvalitě“
Europoslanci v dubnu souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak doufali někteří čeští europoslanci.
Finálový kompromis vyvolal negativní reakci také u české vlády, ačkoliv v průběhu vyjednávání podporovala mírnější úpravu (zde na rozpor poukazuje europoslanec Petr Ježek). Ministr zemědělství Miroslav Toman v návaznosti na odhlasování směrnice avizoval plánované přijetí přísnější české novely. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil upozornil na to, že za takový krok by České republice mohla hrozit žaloba od Evropské komise. Podle Kryštofa Kruliše ze Spotřebitelského fóra je však předčasné něco takového vyvozovat.
Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU, týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.
Český duben v EU vznikl s využitím ČTK.