Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.
Babiš vs. EU
Evropský parlament v první polovině června jasnou většinou hlasů schválil další usnesení odsuzující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, které vychází z dubnové konečné auditní zprávy Evropské komise. Právně nezávaznou rezoluci, která vyzývá unijní orgány i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči vyplácení dotací pro holding Agrofert, podpořilo 505 zákonodárců včetně většiny českých.
Evropský parlament dnes jasnou většinou hlasů schválil usnesení odsuzující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Právně nezávaznou rezoluci podpořilo 505 zákonodárců. Proti bylo 30 europoslanců a hlasování se jich zdrželo 155.
Ještě před hlasováním vyšlo najevo, že holding Agrofert se prostřednictvím Twitteru snažil řadu europoslanců přesvědčit, aby rezoluci nepodpořili.
Holding Agrofert prostřednictvím twitteru vybízel některé poslance Evropského parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedlo to dnes několik europoslanců.
The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí.
Sám Babiš označil rezoluci za zasahování Evropského parlamentu do vnitřních záležitostí České republiky a politickou snahu ovlivnit podzimní sněmovní volby.
Za zasahování Evropského parlamentu do záležitostí České republiky a snahu ovlivnit sněmovní volby považuje premiér Andrej Babiš (ANO) rezoluci europoslanců, která odsuzuje jeho střet zájmů.
Podle české administrativy, která na rezoluci odpověděla na konci června, mohou spor vyřešit pouze soudy.
Vláda odpověděla na rezoluci Evropského parlamentu, který před několika týdny odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Rozhodnout mohou pouze soudy, řekla na tiskové konferenci ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Kauza střetu zájmů českého premiéra už na začátku června zamířila k nově zřízenému Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Instituce by měla převzít všechny závažnější případy s dopadem na unijní rozpočet.
Kauza střetu zájmů premiéra Babiše míří k Úřadu evropského veřejného žalobce. Ten by měl převzít všechny závažnější věci s dopadem na rozpočet EU, na kterých státní zastupitelství začala pracovat po listopadu 2017. Jen v ČR půjde zhruba o 60 trestních kauz.
Střetem zájmů premiéra Andreje Babiše, který konstatoval audit Evropské komise, se zabývá nový evropský úřad – Úřad evropského veřejného žalobce. Jaký dopad to může mít na Česko? A jak úřad vlastně funguje? Odpovídá šéfredaktorka EURACTIV.cz Aneta Zachová.
Česko a Polsko za jednacím stolem
V polovině června začalo mezivládní jednání mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów, které má stanovit podmínky, za kterých bude česká strana ochotná souhlasit s další těžbou a případně také stáhnout žalobu u Soudního dvora EU. Cílem obou zemí je dohoda.
Dnes začalo jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów, které má vytyčit podmínky, za nichž bude česká strana akceptovat jeho další fungování a případné stažení žaloby u Soudního dvora EU.
Česko a Polsko začaly jednat o urovnání sporu kolem těžby v polském hnědouhelném dole Turów. Jak pokračuje česko-polské jednání? Jakou sklízí kritiku? A jakou roli ve sporu nyní hrají unijní instituce?
Summit a tichá podpora pro Maďarsko
Prezidenti a premiéři unijní sedmadvacítky řešili 24. a 25. června na summitu Evropské rady v Bruselu společný přístup k migraci, Turecku, Rusku, současnou epidemiologickou situaci nebo ekonomickou obnovu po krizi.
Prezidenti a premiéři unijní sedmadvacítky budou dnes a zítra na vrcholné schůzce řešit společný přístup k migraci, Turecku, Rusku nebo současnou epidemiologickou situaci. Dojde i na téma kontroverzního maďarského zákona, ke kterému Česko zatím jasnou pozici nemá.
Podstatnou část programu prvního dne nicméně opanovalo na poslední chvíli zařazené téma kontroverzního maďarského zákona, který podle řady zemí diskriminuje LGBT+ menšinu. Český premiér Babiš před jednáním uvedl, že chce s případným připojením českého podpisu pod kritickou výzvu 17 států týkající se maďarské novely počkat až po jednání, ani po něm však neměl jasno. Nepřímo tak Maďarsko podpořil.
Vrcholná schůzka lídrů měla ve čtvrtek dvě hlavní témata – kontroverzní maďarský zákon a společný postup Unie vůči Rusku. V obou případech přetrvávají významné neshody.
Pro Babiše a českou delegaci skončil summit předčasně, pátečního programu se česká strana téměř vůbec neúčastnila. Důvodem byl odlet na jižní Moravu, kterou den předem zasáhlo ničivé tornádo.
Lídři evropských zemí se sjeli do Bruselu na summit Evropské rady. Horkým tématem se stalo Rusko nebo kontroverzní maďarský zákon proti LGBT komunitě. Detaily z vrcholného jednání přináší v podcastu Evropa zblízka redaktor Ondřej Plevák.
Předsednictví nepodceňujeme, zní z vlády
Částka 1,24 miliardy korun na české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022 není konečná, zareagoval premiér Andrej Babiš na kritiku ekonomů, investorů a dalších osobností z nedávného otevřeného dopisu. Celkový rozpočet se podle něj ještě navýší o požadavky jednotlivých ministerstev při vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. Vláda podle Babiše předsednictví nepodceňuje.
Částka 1,24 miliardy korun na české předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 není konečná, zareagoval premiér Andrej Babiš (ANO) na kritiku ekonomů, investorů a dalších osobností z otevřeného dopisu ze začátku minulého týdne.
Další zajímavé články, rozhovory a podcasty z června
Více než polovina Čechů si myslí, že by EU měla mít více pravomocí při řešení krizí. Prioritou by přitom v nynější pandemii mělo pro Brusel být rychlé zajištění bezpečných vakcín. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu Eurobarometr.
Jak si stojí zahraniční politika EU? Jakou roli v ní hraje Česká republika nebo Maďarsko? A přetrvá v zahraničně-bezpečnostních otázkách jednomyslné rozhodování? Poslechněte si podcast s expertkou Kateřinou Kočí.
Sběr a recyklace elektroodpadu se v EU zlepšuje, novější a vyšší unijní cíle však 25 členských států zatím neplní. Mezi nimi je i Česko, které je na tom v některých oblastech dobře, v jiných ale má ještě co dohánět.
Evropský parlament dnes schválil zavedení digitálních covidových certifikátů, které usnadní cestování napříč EU. I když se dodatečné požadavky mohou v jednotlivých zemích lišit, základní podmínky budou všude stejné, což představuje poměrně významný posun.
Česko by se podle doporučení Evropské komise mělo vrátit k opatrné fiskální politice, jakmile to bude možné. S tím by však ČR mohla mít problém. Proč? Poslechněte si podcast s Pavlínou Žákovou ze Zastoupení Evropské komise v ČR.
Evropská komise se chce poučit z krizí minulých let, jako byla ta migrační nebo pandemická, a zmodernizovat schengenský prostor. V nové strategii předložila své vize. Jak se Schengen do budoucna promění? A kdy se rozšíří o další státy?
Vývoj na velkoobchodních trzích je nemilosrdný. Ceny elektřiny rostou, což může negativně dopadnout jak na český průmysl, tak i na tuzemské domácnosti.
Co může celoevropská debata o budoucnosti EU přinést ČR? „Největší potenciál spočívá v tom, že vrací do debaty evropská témata. To je něco, co Česko potřebuje, aby si občané uvědomili, že budoucnost Evropské unie je jejich budoucností,“ říká Zuzana Stuchlíková.
Česko trápí automobilová doprava, ta nemotorová naopak roste. Přísnější regulace městské mobility v rámci EU nedává smysl, každé město je svým způsobem originál, říká v rozhovoru Jitka Vrtalová z Partnerství pro městskou mobilitu.
Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze změn schválila toto senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na evropskou legislativu.
Dobrovolnická mise v zahraničí hrazená z evropského rozpočtu přilákala již 775 českých účastníků. Jaké jsou jejich zkušenosti? Redakce EURACTIV.cz přináší příběh čtveřice z nich.
Český červen v EU vznikl s využitím informačního servisu ČTK.
Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.