Český červen v EU: Rezoluce proti Babišovi, kauza Turów a pochybné nominace v poradním výboru

© EPA

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Problematické nominace do EHSV

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) je jeden z poradních orgánů EU, a ačkoliv do něj členy nominují vlády členských států, neposílají je tam jako své reprezentanty. Členové hájí zájmy například odborů, zaměstnavatelů nebo neziskových organizací.

Pětiletý mandát letos končí a česká vláda proto už na konci května nominovala novou dvanáctku potenciálních členů výboru. Neziskovým organizacím vadilo, že vláda za podivných okolností na místa expertů neziskových organizací nenominovala prověřené odborníky, ale poradce premiéra a členku Agrární komory, kteří doteď reprezentovali zcela jiné sektory.

Kvůli pochybným nominacím padla i rezignace.

ČR hrozí ztráta respektovaných odborníků, říká Zahradník z hospodářského a sociálního výboru EU

Minulý týden se kvůli sporným nominacím české vlády dostal do širšího povědomí Evropský hospodářský a sociální výbor, poradní orgán EU. Jaké má pravomoci, kdo v něm zasedá, a proč nemá za úkol reprezentovat názory vlád?

Myšlenka kvót opět budí vášně

Evropská komise se chystá pravděpodobně na konci léta představit návrh reformy migrační a azylové politiky EU. Vyřešit bude chtít mimo jiné otázku sdílení břemene migrantů, kteří zahlcují především státy na okraji EU. Právě jižní země navrhují vrátit na stul mechanismus povinného přerozdělování žadatelů o azyl, který dlouhodobě odmítá například Česko. „Jasně jsme řekli, že odmítáme jakékoliv povinné kvóty a jsme připraveni pracovat na nějakém konstruktivním řešení toho, jak nakládat s migrací,“ uvedl ministr vnitra Hamáček.

Hamáček: Uprchlické kvóty odmítáme. ČR se podařilo vytvořit koalici podobně smýšlejících států

„Jasně jsme řekli, že odmítáme jakékoliv povinné kvóty a jsme připraveni pracovat na nějakém konstruktivním řešení toho, jak nakládat s migrací,“ uvedl dnes ministr vnitra Hamáček.

Pokuta za dvojí hlasování

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10 tisíc korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, která začne platit od příštího roku.

Hlasovat dvakrát v evropských volbách mohli podle ministerstva vnitra například lidé s dvojím občanstvím, tedy například Češi, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. Kvůli tomu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států.

Dvojí hlasování v evropských volbách bude pokutováno

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10 tisíc korun.

České výtky k plánu obnovy

Členské země a instituce Evropské unie se snaží dohodnout na podobě plánu obnovy ekonomik po koronavirové krizi, zásadní neshody ale zatím přetrvávají. 19. června se prezidenti a premiéři virtuálně „sešli“ v rámci summitu Evropské rady, který měl sloužit především ke zmapování postojů všech zainteresovaných stran. Postupně vzniklo několik skupin států s rozdílnými pohledy na objem, charakter a rozdělení peněz z rozpočtu a nového masivního fondu.

Shoda na fondu obnovy se rýsuje, říká předseda summitů Michel. České výtky přetrvávají

Mezi vrcholnými představiteli zemí Evropské unie se rýsuje shoda na principu budoucího fondu obnovy ekonomik, v některých bodech však přetrvávají spory. Český premiér navrhl oddělení jednání o víceletém finančním rámci a fondu obnovy.

Česká republika patří k těm nejkritičtějším zemím návrhu Evropské komise, který vychází ze společné iniciativy Francie a Německa. Kompromis blokovat nechce, nelíbí se jí ale například kritéria rozdělení nových financí.

ČR nechce blokovat evropský plán obnovy, z dosavadních návrhů má však obavy

Vládě Andreje Babiše se nelíbí návrh plánu ekonomické obnovy Evropy, své výtky k jeho částem má i domácí průmysl. Od českého zástupce v Komisi zároveň zní, že Češi se příliš upínají na jednu část záchranného plánu, příležitostí je však více.

Babiš vs. Evropský parlament

Patrně nejvýraznější červnovou událostí bylo z českého pohledu usnesení Evropského parlamentu, které schválila výrazná většina europoslanců a které kritizuje střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z unijního rozpočtu a zároveň ovládá holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Proti rezoluci se z Čechů kromě nekompletního europoslaneckého klubu ANO postavili jen Ivan David a Hynek Blaško (za SPD). Radka Maxová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM) se zdržely. Pro se vyslovila téměř celá liberální frakce RE, které je ANO součástí.

Evropský parlament výraznou většinou schválil usnesení kritizující českého premiéra

Poslanci Evropského parlamentu dnes jasnou většinou 510 hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce.

Sám Babiš reagoval vyjádřením, že se Parlament nechal ovlivnit českými opozičními europoslanci, a samotné usnesení vytváří tlak na českou justici. K premiérovi se přidala i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a později i celá vláda, která rezoluci označila za vměšování do vnitřních záležitostí Česka. Usnesení kritizoval i holding Agrofert, který se už předtím vyjádřil v tom smyslu, že případné omezení dotací by ho znevýhodnilo vůči konkurentům.

Proti tvrzení vlády se ohradil předseda Evropského parlamentu David Sassoli, který připomněl, že úkol europoslanců je právě kontrolovat řádné nakládání s penězi unijního rozpočtu.

Úkolem europarlamentu je kontrolovat rozpočet, připomněl předseda Sassoli premiéru Babišovi

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se dnes ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí.

Kritika těžby v polském dole 

Česko by podle sněmovního výboru pro životní prostředí mělo kvůli dolu Turów v blízkosti českých hranic zažalovat Polsko u Soudního dvora EU pro nedodržování unijního práva. Stejný názor má i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Polsko v jednáních o dole Turów nedodrželo právo EU, říká Brabec

Polsko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nedodrželo v případě přeshraničního jednání o rozšíření dolu Turów některé evropské směrnice a Česko nedostalo o záměru všechny požadované informace. Případ by mohl skončit až u Soudního dvora EU.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě teď v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

Další zajímavé zprávy z června

Prodej pesticidů v EU výrazně neklesá. V Česku se ale snížil o více než čtvrtinu

Roční objem prodaných pesticidů v EU zůstal bez výrazných změn. Konkrétně Česko patří mezi trojici unijních zemí, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce. Vyplývá to z dnešní zprávy evropského statistického úřadu Eurostat.

České firmy mohou z dohody EU-Vietnam těžit, říkají experti

Smlouva o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem, kterou v pondělí schválil vietnamský parlament, pomůže konkurenceschopnosti českých firem na asijském trhu, vyplývá z vyjádření odborníků.

Senátoři schválili návrh na zakotvení práva bránit se zbraní do ústavy

Senát podle očekávání schválil návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní podle podmínek stanovených zákonem. Norma má podle tvůrců pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU, podle kritiků je nadbytečná.

Český generál přebírá velení unijní výcvikové mise v Mali

Brigádní generál František Ridzák převzal na půl roku velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi.

Evropská investiční banka Česku půjčila 8 miliard korun na vodní stavby

Ministerstvo zemědělství získalo od Evropské investiční banky (EIB) úvěr ve výši osm miliard korun na zkvalitnění hospodaření s vodou. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Dušan Ondrejička z tiskového odboru EIB.

Evropská komise prověřuje státní podporu České pošty

Evropská komise (EK) začala podrobně prověřovat, zda Česká pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za to, že poskytuje povinné poštovní služby. Exekutiva Evropské unie o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Vlády odolaly pokušení a zachovaly právní stát i za nouzového stavu, říká Jourová

Evropská komise v zásadě u všech zemí EU, které kvůli pandemii koronaviru vyhlásily nouzový stav, viděla snahu, aby dál fungoval právní stát. Na dnešní bezpečnostní konferenci na Pražském hradě to uvedla místopředsedkyně EK Věra Jourová.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU.

Český květen v EU: Plán obnovy po koronaviru a další české „NE“

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Český červen vznikl s využitím informačního servisu ČTK.