Česko téměř u cíle, Galileo může sídlit v pražských Holešovicích

zdroj: WikimediaCommons.org.

Evropský navigační systém Galileo, největší kosmický projekt Evropské unie, bude zřejmě sídlit v České republice. Pro Prahu včera (8. prosince) zvedlo ruku 22 velvyslanců EU v Bruselu. Zítra o jeho osudu definitivně rozhodne Rada ministrů pro konkurenceschopnost, kde je ovšem potřeba jednomyslnost.

Pražské Holešovice, konkrétně bývalá budova České konsolidační agentury, se má velkou šanci stát sídlem dosud nejambicióznějšího vesmírného projektu Evropské unie. Konkrétně by se do Prahy měla přestěhovat agentura GSA (Galileo Supervising Authority) a správní rada Galileo. O umístění systému GSA v Česku lobbuje česká diplomacie od roku 2006.

Spuštění projektu se očekává v roce 2014. V té době by již mělo být na oběžné dráze minimálně 14 satelitů, které jsou potřebné pro fungování navigačního systému.

Evropskou navigaci brzdí financování, soukromý sektor projektu příliš nevěří

Původně měl být Galileo plně funkční už v roce 2010. Evropský navigační systém, který by měl Evropu zbavit závislosti na americkém vojenském systému GPS, ale od počátku provází neshody ohledně financování.

Průtahy byly způsobeny neshodami ohledně finančních otázek projektu. Ze dvou třetin se na něm měl finančně podílet soukromý sektor. Firmy se však nedokázaly shodnout na společné struktuře či vedení konsorcia, které by bylo mimo jiné zodpovědné za pozdější fungování navigačního systému. Řada firem také něvěří, že Galileo dokáže konkurovat americkému GPS, které je poskytováno zdarma.

Nakonec se evropští ministři financí dohodli, že první fáze realizace systému Galileo bude v plném rozsahu financována z rozpočtu Evropské unie, a to ve výši 3,4 miliard eur. Podle nařízení by v roce 2010 měla Evropská komise předložit návrh financování systému po roce 2013.

Na vybudování infrastruktury systému budou vyhlašovány veřejné zakázky a veřejné soutěže, přičemž příslušná infrastruktura bude rozdělena do šesti hlavních pracovních balíčků: systémová inženýrská podpora, dokončení infrastruktury pro pozemní misi, dokončení pozemní řídící infrastruktury, satelity, odpalovací zařízení a provoz. Počítá se i s dalšími doplňkovými balíčky.

Galileo přinese prestiž a snad i zajímavé investice

Podle Karla Dobeše, vládního zmocněnce pro kandidaturu ČR na sídlo GSA, může umístění sídla GSA do Česka přinést zajímavé investice. „Než Američani dokončí GPS 3, tak může být Praha světovým centrem satelitové navigace, řekněme do roku 2023,“ dodal Dobeš v červnu tohoto roku (EurActiv 25.6.2010).

„Umístění sídla GSA je navýsost prestižní záležitostí, evropský kosmos by se teď mohl točit kolem Prahy. Všem našim lidem, kteří tento úspěch vyjednali, patří opravdový dík,“ uvedl první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Evropský navigační systém, pojmenovaný podle italského vědce Galilea Galileiho, a jeho sídlo byly zdrojem dlouhých sporů mezi členskými státy Unie. O umístění agentury GSA  na svém území usilovalo například Španělsko, Belgie, Německo nebo Nizozemsko, které je také posledním soupeřem Česka před zítřejším rozhodnutím ministrů.

Kandidaturu Česka včera podpořila většina zemí – získalo podporu 22 členských zemí, pro nizozemský Noordwijk, kde byla pokřtěna první družice Galilea, hlasovaly jen 4 členské státy.

Jak ale dnes ve večerních hodinách upozornilo Ministerstvo dopravy, Praha nemá ještě zcela vyhráno. Na zítřejší Radě ministrů pro konkurenceschopnost musí získat jednomyslnou podporu.

Ministr dopravy Vít Bárta uvedl, že přestože je podle něj kandidatura ČR dobře připravená, jásat je zatím předčasné, neboť rozhodnutí padne až zítra. Věří ale, že "hlasování dopadne v náš prospěch".

Bártův úřad v tiskové zprávě dodal, že i v případě, že Praha zítra neuspěje, je připraveno pokračovat v jednáních i případných dalších kolech.