Česko v Radě EU pomůže poslat mateřskou k ledu

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Carlos Porto.

Podle informací EurActivu bude Česká republika na zítřejší Radě ministrů práce a sociálních věcí v Lucemburku jednou ze skupiny zemí, která se chystá potopit připravovanou směrnici o mateřské dovolené. Státům se nelíbí především pozměňovací návrhy europoslanců, kteří požadují zvýšení minimální délky mateřské ze 14 na 20 týdnů a plnou výši platu po celou dobu dovolené.

„Česká republika zastává názor, že stáhnutí návrhu směrnice by bylo pravděpodobně jedním z nejvhodnějších řešení,“ odpovědělo na dotaz EurActivu tiskové oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Názorové odlišnosti mezi Parlamentem a Radou jsou podle ministerstva tak hluboké, že lze očekávat „velmi složité vyjednávání s velmi nejistým koncem“. „Další projednávání směrnice se tak jeví jako zjevná a zbytečná ztráta energie a finančních zdrojů,“ uvedl úřad.

Podle původního návrhu Komise se měla minimální délka mateřské dovolené v souladu s normami Mezinárodní organizace práce (ILO) prodloužit ze 14 na 18 týdnů. Vloni v říjnu ale poslanci Evropského parlamentu připojili k dokumentu pozměňovací návrhy, v nichž požadují prodloužení délky mateřské na 20 týdnů. Státy by podle nich měly navíc čerstvým matkám vyplácet plnou výši platu.

Některé členské země včetně České republiky ovšem na prosincové Radě ministrů práce a sociálních věcí daly najevo své výhrady (EurActiv 16.6.2011). Skupina, jejímiž členy jsou dále Velká Británie, Německo, Dánsko, Estonsko, Nizozemsko, Slovensko nebo Švédsko, se od té doby zkonsolidovala a zítra se v Lucemburku chystá smést celou směrnici pod stůl.

Česku se podle tehdejších vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí směrnice nezamlouvá už z principu. „Tohle jsou záležitosti, které prostě má Evropská unie upravovat co nejméně,“ prohlásil v prosinci ministr Jaromír Drábek.

Ministerstvo ale dnes uvedlo, že vzhledem k tomu, že Česko má poměrně vysokou úroveň ochrany pracujících žen, bylo původně ochotné „řadu zlepšení“, které obsahoval návrh Komise, podpořit. Při současném rozsahu sporů mezi členskými státy a europoslanci ale nyní dává přednost úplnému stažení směrnice.

Pokud jde o prodlužování minimální délky dovolené, Česká republika má dnes jednu z nejdelších mateřských. Zatímco například v sousedním Německu podporuje stát matky 14 týdnů, v České republice je to 28 týdnů a v případě narození více dětí může mateřská dovolená činit až 37 týdnů.

Odklad na neurčito?

Ministři práce mají zítra v Radě schválit zprávu o stavu jednání k řadě doplňujících návrhů, s nimiž na podzim přišli europoslanci. Osm zemí se ale zítra chystá směrnici odmítnout. 

To, co navrhují poslanci podle nich není minimalizace unijních standardů, ale maximalizace. Dokument podle nich navíc nebere v úvahu specifika národních systémů podpory na mateřské dovolené. Odpůrci dále prohlašují, že plnou kompenzaci by si státní rozpočty, zvláště v době konsolidace veřejných rozpočtů, nemohly dovolit.

Přestože je ke schválení návrhu zapotřebí kvalifikovaná většina, odpůrci mají dnes dost hlasů na to, aby jeho projednávání odložili na neurčito. Rada jej sice nemá právo z agendy vyřadit, ale nikdo jí nemůže přinutit k tomu, aby se k němu vrátila.

Podle diplomatických zdrojů blízkých skupině jsou některá navrhovaná opatření extrémní a Rada Evropský parlament včas upozornila, že v prvním čtení zašel příliš daleko.

I tak se ale odpůrci návrhu mírně ve svých postojích liší. Zatímco Britové by nejraději, aby Komise návrh stáhla úplně, Němci chtějí, aby ještě vyhodnotila jeho dopady. K dalšímu projednávání se ale rovněž staví zdrženlivě.

Nezahrávejte si s Parlamentem

Dánská europoslankyně Britta Thomsen, která je mluvčí frakce S&D v oblasti ženských práv, prohlásila, že je posledním vývojem šokována a státům pohrozila, že jim Parlament určitým způsobem může jejich nynější jednání oplatit.

„Myslím, že je to naprosto nepřijatelné a bude to kontraproduktivní. Je řada oblastí, kde je potřeba souhlasu Parlamentu a Rady, kde Parlament může další pokrok zablokovat,“ uvedla poslankyně.

Mluvčí komisařky pro spravedlnost Viviane Reding, do jejíž agendy mateřská dovolená spadá, uvedl, že Komise návrh i nadále považuje za „důležitou iniciativu“. „Chceme situaci odblokovat a komisařka se bude snažit nalézt kompromis, který to umožní“, dodal.