Česko už nebude mít dva státní tajemníky pro EU, zůstane jím pouze Belling

Vojtěch Belling; zdroj: Vláda.cz

Po téměř dvou letech bude mít Česko pouze jednoho státního tajemníka zodpovídajícího za evropskou agendu. Zůstane jím Vojtěch Belling z Úřadu vlády. Šéf české diplomacie Jan Kohout se totiž chystá zrušit stejný post, který na ministerstvu zahraničních věcí zastával první náměstek Jiří Schneider. Uvedl to deník E15.

Již téměř dva roky mají v České republice záležitosti spojené s Evropskou unií na starosti dva státní tajemníci. Prvního jmenoval v září roku 2011 dnes již bývalý premiér Petr Nečas a stal se jím tehdejší šéf evropské sekce Úřadu vlády Vojtěch Belling (EurActiv 1.9.2011).

Proti způsobu zřízení této funkce se však postavil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který o necelý týden později pověřil stejnou agendou na ministerstvu zahraničních věcí (MZV) svého prvního náměstka Jiřího Schneidera. Schwarzenberg vysvětlil svůj krok tvrzením, že zatímco státní tajemník, jehož působnost bude na Úřadu vlády, se bude věnovat koordinaci evropské politiky na domácí úrovni, jeho náměstek a státní tajemník ho bude zastupovat v Bruselu či jinde v zahraničí (EurActiv 5.9.2011).

Tento krok nicméně vyvolával mezi Strakovou akademií a Černínským palácem napětí po celou dobu působnosti Nečasovy vlády. Situace by se však měla brzy změnit. Jak uvedl deník E15, nový ministr zahraničních věcí Jan Kohout plánuje náměstka Schneidra evropské agendy zbavit.  

„Panu Schneiderovi jsem zkrátil titul na vizitce. Post státního tajemníka na ministerstvu zahraničí totiž nedával smysl. Všechny velké problémy na Evropských radách se řešily až u premiérů, a proto by i na Úřadu vlády měl být člověk, který evropskou politiku jednotlivých rezortů bude koordinovat,“ řekl Kohout týdeníku Euro.

Ministr tak učinil několik dní před tím, než Poslanecká sněmovna rozhodne o tom, zda dá nové vládě premiéra Jiřího Rusnoka důvěru. Očekávané hlasování proběhne ve středu 7. srpna.