ČR nesouhlasí s dalšími stress testy v Temelíně

Elektrárna Temelín; zdroj: www.cez.cz.

Zátěžové zkoušky evropských jaderných elektráren, které probíhaly od loňského roku, měly být v tomto pololetí dokončeny. Evropská komise však v případě některých zařízení počítá s dalšími testy. Znovu by měl být prověřen i český Temelín. Premiér Petr Nečas ani ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba však s takovým krokem nesouhlasí.

Česká vláda nesouhlasí se záměrem Evropské komise provádět dodatečné návštěvy jaderných elektráren včetně Temelína. Takový postoj bude podle svých slov premiér Petr Nečas prezentovat i na zasedání Evropské rady, které proběhne na konci příštího týdne. Uvedl to včera (20. června) při setkání s poslanci ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti.

„Vláda pokládá provedení testů jaderných elektráren a jejich hodnocení za ukončené a považuje za nezbytné vrátit se nyní ke standardnímu mechanismu hodnocení bezpečnosti,“ řekl ministerský předseda.

Zátěžové zkoušky jaderných elektráren měly probíhat v zemích EU od poloviny minulého roku až do poloviny toho letošního. Rozhodnutí o jejich provedení bylo reakcí na havárii japonské atomové elektrárny Fukušima v březnu loňského roku (EurActiv 28.3.2011). Tzv. stress testy měly zjistit, zda jsou evropská zařízení připravena vypořádat se s extrémními přírodními událostmi nebo chybami způsobenými lidským faktorem.

Na konci letošního května však Komise oznámila, že časový rámec zátěžových zkoušek prodloužila a testy budou nakonec probíhat až do podzimu. Zástupci Sdružení evropských regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost (ENSREG) tak pravděpodobně znovu navštíví některé elektrárny.  

Překvapivý obrat

Ačkoliv se závěry české národní zprávy o výsledcích stress testů někteří odborníci nesouhlasili (EurActiv 13.2.2012), zkoušky Temelína i Dukovan dopadly pozitivně. Podle dokumentu zpracovaného Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) neobjevily testy žádnou bezpečnostní vadu, a například Temelín by měl přežít jak extrémní mrazy, tak i protržení vodní nádrže Lipno.

Přesto by měl být právě Temelín zařazen mezi ty elektrárny, na nichž by měly proběhnout opakované testy.

„Odborníci z ENSREG projednali a posoudili národní zprávy všech zúčastněných zemí. V případě Temelína se jejich závěry se neliší od opatření, která jsme si sami určili pro posílení bezpečnosti. Na politické úrovni Evropské komise ale pokračují ke stress-testům další diskuze,“ vysvětlil EurActivu minulý měsíc mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.  

Pokud k opakované prohlídce dojde, bude provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, připraven i tuto inspekci seznámit se vším, co bude předmětem jejího zájmu, dodal.

Jak již ale bylo zmíněno, česká vláda s pokračováním zkoušek nesouhlasí. Upozornil na to v Lucemburku během pátečního zasedání Rady ministrů pro energetiku také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

„Česká republika byla tímto obratem Evropské komise překvapena. Zátěžové testy jaderných elektráren považujeme za uzavřené a nesouhlasíme se záměrem Komise realizovat dodatečné návštěvy elektráren jako součást zátěžových testů,“ uvedl.

Zdůraznil však také, že Česko podporuje další proces zvyšování jaderné bezpečnosti na úrovni národních regulačních orgánů v rámci standardních procesů.