Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na dnešním jednání nejvyšší ústavní činitelé. Vyplývá to z jejich společného prohlášení.
Česko v současné době očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Astra Zeneca. Zatím nemá dostatek dávek na proočkování všech zájemců. V poslední době se proto mluvilo o možnosti využít například ruskou vakcínu Sputnik V. Premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru odcestoval do Srbska a Maďarska, které tuto očkovací látku nakoupily. Učinily tak přesto, že ji zatím neschválily evropské úřady.
Pro tzv. maďarskou cestu se podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše minulý týden vyslovil prezident Miloš Zeman. Bartoš po setkání s prezidentem (16. února) novinářům řekl, že Zeman by byl radši, kdyby všechny vakcíny dostaly doporučení Evropské lékové agentury (EMA), poukázal ale na délku schvalovacího procesu, vakcínu by tak podle vzoru Maďarska mohl posvětit český Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Podle informací EMA z 18. února zatím úřad žádost o registraci ruské vakcíny neeviduje.
https://twitter.com/EMA_News/status/1362403328630661120
Pravidelné schůzky svolané Zemanem, se dnes zúčastnili Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebyl na schůzku pozván pravděpodobně kvůli sporu s prezidentem, jehož příčinou je především loňská cesta Vystrčila na Tchaj-wan, se kterou Zeman i další ústavní činitelé nesouhlasili.
Prioritou je zajistit dostatek vakcín
Ústavní činitelé v prohlášení konstatovali, že vážný pandemický stav komplikuje šíření výrazně nakažlivějších mutací koronaviru. „Ke zvládnutí pandemie v ČR jsou nadále nutná celospolečenská opatření a odpovědný přístup veřejnosti i politické scény,“ uvedli. Za jeden ze zlomových kroků považují očkování, které všichni podpořili.
Kategoricky odsoudili šíření „zavádějících, lživých či jinak manipulativních informací“. „Takové informace je třeba systematicky odhalovat, veřejně identifikovat a vyvracet,“ napsali v prohlášení. Za nezbytné označili, aby byla pro očkování získána důvěra široké veřejnosti, a bylo tak možné očkovat asi 70 procent populace. Vést k tomu má objektivní a srozumitelné informování veřejnosti o používaných vakcínách, o jejich bezpečnosti a účinnosti.
„Nejvyšší ústavní činitelé zdůrazňují, že schvalovací proces Evropské komise založený na doporučení Evropské lékové agentury tyto požadavky naplňuje a vedl ke schválení již tří druhů vakcín. Je nutné poskytnout co nejdříve nejširší veřejnosti možnost být očkován těmito, či stejným procesem schválenými dalšími, vakcínami,“ uvedli.
Cílem podle činitelů je, aby byl očkován každý, kdo má zájem. „Prioritou proto zůstává dodání dostatečného množství bezpečných vakcín z různých zdrojů,“ dodali politici.