Česko je lídrem v recyklaci baterií. Třídí téměř polovinu z nich

[© Pixabay]

Už 75 % Čechů správně třídí téměř polovinu použitých baterií. Místo do směsného odpadu je odnáší na sběrná místa venku nebo v obchodech. V opačném případě nesprávná recyklace poškozuje přírodu.

Pouze necelá polovina členských zemí plní normy Evropské unie, které jim ukládají odevzdat k recyklaci minimálně 45 procent baterií v oběhu. Česká republika ale patří mezi ty poctivé – odevzdáno loni bylo 1681 tun baterií, což je 46 procent. V dnešní tiskové zprávě to uvedla organizace Ecobat. Podle jejího srpnového průzkumu už třídí baterie vždy nebo téměř vždy tři čtvrtiny Čechů.

„V třídění a recyklaci baterií je dlouhodobě na špičce Belgie, kde se vytřídí 70 procent baterií. Tam má ovšem sběr baterií výraznou podporu v legislativě a povinnosti dovozců baterií výrazně finančně přispívat na recyklaci,“ uvedl jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.

Baterií je čím dál tím víc, některé země je ale třídí málo

Česko se drží mezi zhruba desítkou zemí, které normu plní. Zatímco v roce 2015 Češi vytřídili 35 procent baterií a akumulátorů (1243 tun), o dva roky později už to bylo o 11 procentních bodů a 438 tun víc. Například Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko nebo Ukrajina tak nečiní. Některé země dosud nedodaly výsledky ani za rok 2016.

Význam recyklace stoupá i proto, že se v posledních sedmi letech zvýšila spotřeba baterií přibližně o pětinu a dramaticky roste využívání lithiových baterií.

„Musím konstatovat, že současný recyklační průmysl není připraven na zpracování nových chemických typů lithiových baterií. Situaci komplikují i bezpečnostní aspekty, protože lithium je velice reaktivním kovem, což se projevuje i jeho výbušností a hořlavostí, vysvětlil Kratochvíl. Upozornil však, že sběr i recyklace musí probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření.

Nerecyklace baterií znečišťuje životní prostředí

Podle organizace ti, kteří netřídí baterie a vyhazují je do koše na směsný odpad, poškozují přírodu hned dvakrát. Na skládkách se z nich uvolňují škodlivé látky do ovzduší, půdy, spodních i povrchových vod. Zároveň bez recyklace nelze získat z baterií kovonosné suroviny, jež by bylo možné použít k výrobě nových produktů.

„O to víc pak musíme tyto suroviny získávat těžbou,“ píše se v tiskové zprávě.

Správně by měly baterie končit na sběrných místech, kterých je v Česku přes 20 tisíc. Jedná se jak o červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií, tak zákonem stanovené sběrné boxy v obchodech. Každý může nejbližší sběrnu najít na interaktivní mapě zpracované společností Ecobat.

Infografika: Oběhové hospodářství EU je tady

Odpad nemusí vždy nutně končit v koši, ve spalovnách nebo na skládkách, ale může se recyklovat a znovuužívat. 4. července vstupují v platnost v celé EU nová pravidla a cíle, kterými mají členské státy přeměnit své hospodářství na oběhové.

V osvětě spotřebitelů má pomoci Evropský týden recyklace baterií, který se koná tento týden po celé Evropě a má za cíl zvýšit informovanost a motivaci veřejnosti k třídění baterií.

„Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla už před čtyřmi lety a může nás těšit, že to bylo díky iniciativě České republiky. Od roku 2015 jsme si vždy 9. září připomínali Evropský den recyklace baterií,“ uvedl Ecobat.

Evropská asociace Eucobat se rozhodla svátek recyklace baterií tentokrát rozšířit na celý týden.

Jasně, že ano! Baterky mají svátek. Dokonce recyklační. Právě tento týden byl vyhlášen Evropským týdnem recyklace…

Publiée par ECOCHEESE sur Dimanche 2 septembre 2018