Česko daruje Řecku milion eur na posílení ochrany hranic EU

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a český premiér Andrej Babiš © European Union

Česká republika daruje Řecku milion eur (asi 26,4 milionu korun) na posílení ochrany vnějších hranic Evropské unie. Peníze jsou určeny na technické vybavení a posílení personálních kapacit řecké pohraniční policie.

tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Peníze budou poskytnuty z programu vnitra Pomoc na místě.

„Už v březnu jsme Řecku oznámili, že jim pomůžeme čelit migračnímu tlaku na řecko-turecké hranici. Po specifikaci požadavků z řecké strany zde máme další konkrétní pomoc, která posílí ochranu vnější hranice EU před nelegálními migranty,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Provokatér Erdogan, tvrdý Mitsotakis. Řecko-turecká krize se přesunula na moře

Turecký prezident Erdogan naplnil své výhrůžky a na konci února „otevřel migrantům bránu do Evropy“. Server EURACTIV.cz přináší shrnutí relevantních události posledních měsíců, které vedly až k současné dynamické krizi na vnější hranici EU.

Za darované peníze pořídí Řecko vozidla, lodě, čluny, termokamery, dalekohledy a telekomunikační zařízení. „Současně se posílí kapacity pohraniční policie prostřednictvím specializovaných školení,“ doplnila Dlubalová.

Česko podle mluvčí už na přelomu února a března poslalo do Řecka materiál v hodnotě 4,5 milionu korun a zároveň vyslalo na hranici EU 27 českých policistů. Další materiální pomoc za 4,4 milionu v dubnu do země dopravili čeští hasiči.

Jak přimět státy EU ke společnému řešení migrace? Možností je sáhnout jim na fondy

Evropská komise už brzy představí nový pakt o migraci a azylu, kterým chce usmířit rozhádané evropské státy. K dohodě by je mohlo přimět propojení paktu s čerpáním peněz z evropského rozpočtu.