Česko čelí kritice. Požaduje spolupráci EU v boji proti koronaviru, pomáhat se však zdráhá

© European Union, 2020

Itálie od minulého týdne žádá ostatní členské státy EU o pomoc s bojem proti koronaviru. Prosí je zejména o roušky a další ochranné pomůcky. Na její žádost podle informací EURACTIV.com odpověděl jeden jediný stát.

Evropská komise se rozhodla spustit nový systém společných nákupů zdravotnického vybavení, a to zejména roušek. Členské země totiž trpí jejich nedostatkem. Do programu se zatím zapojilo dvacet zemí včetně Česka a v příštím týdnu by měla Komise mít na stole první výsledky této iniciativy. Zároveň již připravuje druhou výzvu ke společnému nákupu, která by se měla týkat respirátorů.

Společné nákupy roušek byly tématem pátečního mimořádného jednání ministrů zdravotnictví. Cílem setkání bylo dohodnout se na společných krocích v boji proti koronaviru. Nákazu hlásí už 24 členských zemí a celkem je v EU evidováno více než 4 tisíce případů.

Nebezpečné dezinformace o koronaviru přibývají. EU je poprvé připravena použít systém včasného varování

Evropská unie v souvislosti s šířením dezinformací o novém koronaviru vůbec poprvé využila tzv. systém včasného varování (Rapid Alert System).

Jednou z hlavních výzev, které země EU nyní čelí, je zajištění dostatečného množství roušek a dalších zdravotnických pomůcek. Podle zdrojů serveru EURACTIV.com Komise již delší dobu požaduje po členských státech, aby jí hlásily stavy svých zásob. Jasnou představu o situaci ale zatím unijní exekutiva nemá a spoléhá se na odhady.

Zatímco některé země jí informaci nesdělily z důvodů ochrany národní bezpečnosti, další zkrátka přesnou informaci o zásobách nemají. V řadě členských zemí se totiž těmito otázkami zabývá armáda, která dostupnost materiálů nechce s ostatními sdílet.

Česko si vysloužilo kritiku za zákaz vývozu respirátorů

Začátkem týdne se Německo a Česko rozhodly zakázat vývoz zdravotnických ochranných pomůcek, jako jsou právě respirátory. Vlády tak chtěly zajistit dostatek materiálů pro vlastní lékaře a další zdravotnický personál.

„Chceme cílit na to, aby tu nefungovali nějací překupníci, kteří obchodují se strachem. Je obrovská poptávka a my musíme zajistit ochranu pro české zdravotníky,“ prohlásil dnes český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který si navíc postěžoval, že společné nákupy zdravotnických pomůcek nejsou „úplně svižné“.

Od belgické ministryně zdravotnictví Maggie de Blockové si za to ale Česko a Německo vysloužily kritiku.

„Myslím, že bychom měli ukázat svou solidaritu, například při sdílení ochranných materiálů,“ uvedla de Blocková, kterou citovala agentura AFP. Podobně se k věci vyjádřil i její nizozemský protějšek Bruno Bruins, podle kterého je solidarita nezbytná obzvláště v době, kdy je materiálů nedostatek.

„Chápu, že některé země přijímají národní opatření, aby ochránily své vlastní zásoby. Myslím si však, že taková opatření neřeší ten stávající nedostatek, kterému celá Evropa čelí,“ uvedl.

Epidemiolog: Koronavirus je vysoce infekční, panika ale ničemu nepomůže

EU je ohledně rozšiřování koronaviru v pohotovosti, v Itálii přibývají nakažení. V Česku se sešla Bezpečnostní rada státu, podle epidemiologa však zatím neexistuje důvod zavádět radikální opatření.

Evropský komisař pro řešení krizí Janez Lenarčič záležitost komentoval tím, že podobná opatření by měla být přijímána jen v takovém duchu, aby jejich výsledkem bylo zajištění ochranných pomůcek všem občanům EU, kteří je potřebují. Pokud budou opatření ve prospěch jednoho států na úkor druhého, narušuje to podle Lenarčiče evropskou snahu o společné řešení problému.

Komisař dále zdůraznil, že solidarita mezi členskými zeměmi by měla fungovat tak, aby zdravotnické pomůcky byly přesměrovávány tam, kde jsou skutečně potřeba. „Vyzýváme k rozumnému používání těchto pomůcek,“ dodal Lenarčič s tím, že krize, která postihla Itálii, by se mohla odehrát i na dalších místech v Evropě.