České září v EU: Jourová vs. Orbán, migrační reforma a zhoršená pandemie

© EPA

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Češi v nových europarlamentních výborech

Několik českých europoslanců usedlo po letní pauze v nových výborech Evropského parlamentu, které mají reagovat na aktuální problémy a klíčová témata. Luděk Niedermayer (TOP09, EPP) s Martinem Hlaváčkem (ANO, RE) se zaměří na daňovou problematiku v novém podvýboru FISC, Markéta Gregorová (Piráti, Greens/EFA) pak na dezinformace a zahraniční vměšování ve zvláštním výboru INGE. Zvláštní výbor pro boj proti rakovině BECA má dva české členy, Ondřeje Knotka (ANO, RE) a Kateřinu Konečnou (KSČM, GUE/NGL).

Češi naopak chybí mezi členy v novém zvláštním výboru pro umělou inteligenci v digitálním věku AIDA. To samé platí o vyšetřovacím výboru pro ochranu zvířat během přepravy označeném ANIT, který začal na rozdíl od zbylých čtyř fungovat už v červnu. V některých nových výborech jsou čeští europoslanci alespoň mezi náhradníky.

Evropský parlament spouští nové výbory. Posvítí si na rakovinu, daně nebo dezinformace

Několik českých europoslanců usedne po letní pauze v nových výborech, které mají reagovat na palčivé otázky dnešní Evropy. Například Luděk Niedermayer s Martinem Hlaváčkem se zaměří na daňovou problematiku v novém podvýboru FISC.

Kritika plánů EK v zemědělství

Evropská komise chce, aby státy EU do deseti let omezily používání pesticidů na polovinu, stejně jako užívání antimikrobiálních látek pro hospodářská zvířata. O pětinu by se mělo snížit používání hnojiv. Podle českých senátorů i vlády ale nelze tato opatření zavádět plošně a bez znalosti podmínek v jednotlivých zemích, které se liší.

Ministerstvu zemědělství vadí, že Evropská komise nebyla schopna předložit dopady svého návrhu. Se senátory z evropského výboru se začátkem září shodlo na tom, že cíle návrhu jsou ambiciózní a že Evropská komise nemá jak přimět producenty potravin mimo EU, aby se k nim připojili.

Komise chce omezit používání pesticidů, hnojiv a antibiotik v zemědělství. Vláda a senátoři plán kritizují

Senátoři se shodli s vládou na kritice záměru Evropské komise, která chce kvůli zavedení udržitelného potravinového systému omezit v Evropě razantně používání hnojiv nebo léků pro zvířata.

Babiš se odmítl sejít s běloruskou opozicí

Český premiér Andrej Babiš se v první polovině září odmítl oficiálně setkat s běloruskou opozicí, což navrhlo Polsko jako součást summitu zemí Visegrádské čtyřky. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechce udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem. Upozornil, že ani Slováci a Maďaři nepovažovali polský návrh za dobrý nápad. Se členem běloruské opozice nicméně už předtím jednal český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Ani Orbán a Matovič nepodpořili schůzku s běloruskou opozicí, tvrdí Babiš

Slovenský premiér Igor Matovič a předseda maďarské vlády Viktor Orbán také nepovažovali za dobrý nápad oficiální schůzku s běloruskou opozicí na summitu předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky. Novinářům to před odletem do polského Lublinu řekl premiér Andrej Babiš.

Čerpání ze zlepšuje, ale je komplikované

Česko i pro letošní rok splnilo podmínky pro čerpání evropských dotací, v současném programovém období 2014 až 2020 tak zatím nemuselo nic vracet. Evropská komise ke konci srpna Česku proplatila 48 procent dotací určených na současné programové období. Jde o 296 miliard korun z celkově přidělených 624 miliard korun. Smluvně zajištěno má Česko 563 miliard korun, tedy 90 procent.

Analytici již dříve uvedli, že se čerpání v porovnání s ostatními zeměmi zlepšuje. Na druhou stranu opakovaně upozorňují, že malý podíl dotací jde na výstavbu infrastruktury a vyřízení žádostí je zbytečně komplikované.

Česko splnilo podmínky čerpání dotací, letos opět nemusí EU nic vracet

Česko i pro letošní rok splnilo podmínky pro čerpání evropských dotací, v současném programovém období 2014 až 2020 tak zatím nemuselo nic vracet. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které za čerpání odpovídá.

Češi zásobují Evropu pervitinem

Pervitin zabavený v Evropě pochází hlavně z výroben v Česku a v příhraničních oblastech sousedních zemí, uvedlo v září ve své každoroční zprávě o drogách Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Někteří výrobci drogy, známé v odborných kruzích spíše pod označením metamfetamin, prý přesunuli výrobny do Nizozemska.

Česko zásobuje Evropu pervitinem, vyplývá ze zprávy evropského monitorovacího centra

Pervitin zabavený v Evropě pochází hlavně z výroben v Česku a v příhraničních oblastech sousedních zemí, uvedlo dnes ve své každoroční zprávě o drogách Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Komise jde naproti kritikům migrace

Evropská komise v září zveřejnila svůj nový Pakt o migraci a azylu. V navrhované reformě migrační a azylové politiky musela přijít s kompromisem, který bude alespoň částečně přijatelný pro všechny členské státy. Především pak pro Visegrádskou čtyřku a tedy i Českou republiku, která dlouhodobě kritizuje princip přerozdělování žadatelů o azyl.

Unijní exekutiva navrhuje povinnou pomoc zemím na okraji EU v dobách krize, státy by si však mohly vybrat, jakým způsobem pomohou. Alternativou k přerozdělování má být především pomoc s vyřízením návratů nelegitimních migrantů zpět do země původu.

Premiér Andrej Babiš sice Pakt jako celek odmítl, po diskuzích s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou však svá slova zmírnil. Česká administrativa navíc ještě předtím nový návrh ústy státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové ocenila.

Komise vyšla vstříc kritikům migračních kvót. S uprchlíky se zachází jako se zbožím, upozorňuje expertka

Nový Pakt o migraci a azylu je výsledkem snahy vybalancovat diametrálně rozdílné názory zemí EU na migraci a její řešení. Expertka na azylovou politiku Markéta Votoupalová však ústupky vůči Visegrádské čtyřce považuje za příliš velké.

Varování od ECDC

Vývoj epidemie Covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to 24. září Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle něj v těchto zemích stoupá počet těžce nemocných nebo hospitalizovaných a úmrtnost buď narůstá, nebo její nárůst v blízké době hrozí. Do skupiny ECDC kromě Česka řadí také Španělsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Maďarsko.

Vývoj koronavirové epidemie v Česku je znepokojivý, varuje agentura ECDC

Vývoj epidemie Covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Jourová vs. Orbán a právní stát

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval na konci září místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Uvedl to v dopise předsedkyni Komise Ursule von den Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila „hanlivých veřejných prohlášení“ o Maďarsku. Česká eurokomisařka nařčení odmítla, postavila se za ní i Komise.

Orbán vyzval Jourovou k rezignaci kvůli výrokům o maďarské demokracii

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na Orbánův dopis předsedkyni komise Ursule von den Leyenové, ve kterém ministerský předseda reagoval na slova Jourové o nemocné maďarské demokracii.

Orbánův krok přišel těsně před zveřejněním historicky první zprávy Evropské komise o stavu právního státu v zemích EU. Konkrétně Česku unijní exekutiva vyčítá nedostatečný boj s korupcí nebo netransparentní vlastnictví českých médií. Oceňuje naopak úroveň a nezávislost české justice.

EK členským státům vystavila vysvědčení z vlády práva. Česku vytkla nedostatečný boj s korupcí

Komise dnes zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o stavu právního státu v Evropské unii. Jedná se o preventivní nástroj nového mechanismu na ochranu vlády práva v EU. Jak si unijní země vedou?

Nový vývoj v kauze Turów

Ministerstva životního prostředí a zahraničí podaly na konci září podnět k Evropské komisi kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. České úřady jsou přesvědčené o tom, že Polsko v souvislosti s prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti nesplnilo povinnosti vyplývající ze čtyř evropských směrnic i přímo ze Smlouvy o Evropské unii.

Česko se kvůli polskému dolu Túrow obrátí na Evropskou komisi, zvažuje i žalobu

Ministerstva životního prostředí a zahraničí dnes odpoledne podají podnět k Evropské komisi (EK) kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. České úřady jsou přesvědčené o tom, že Polsko v souvislosti s prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti nesplnilo povinnosti vyplývající ze čtyř evropských směrnic i přímo ze Smlouvy o Evropské unii.

Český srpen v EU: Pompeo v Česku, úspěch v diplomacii a Babiš ostrým kritikem Lukašenka

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

Další zajímavé zprávy a rozhovory ze září

Občané V4 mohou jako jediní z EU cestovat do Maďarska. Podle EK je to diskriminace

Občané zemí Visegrádské čtyřky (V4), tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i po dnešku vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů.

Česko neumí lobbovat v Bruselu. Problém spočívá v naší mentalitě i vládě, říká Kamil Blažek

Zelená dohoda pro Evropu se postupně implementuje, máme novou průmyslovou strategii, klimatický zákon, ale spousta lidí v České republice to odmítá vzít na vědomí, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Kamil Blažek.

Česko se z koronavirové krize nepoučilo, říká expert na kvalitu ovzduší Šuta

České programy zlepšování kvality ovzduší jsou velmi obecné, dopady opatření se nedají vyhodnotit, říká ekolog Miroslav Šuta. „Očisťování“ dopravy je podle něj v tuzemsku pouze kosmetické, k systémovému řešení chybí politická vůle.

Česko musí přidat ve sběru vysloužilého elektra, jinak nesplní evropské cíle. Hrozí ale falšování dat

Česko má poslední rok na to, aby začalo plnit evropské cíle pro sběr vysloužilých elektrozařízení. Směrnice EU požaduje po státech, aby zpětně vybraly alespoň 65 % zařízení uvedených na trh v předchozích třech letech. Česko a další mladší členové EU měli výjimku a mohli sbírat jen 45 %. Výjimka ale v srpnu 2021 skončí.

Senátoři projednali s evropskými diplomaty možnou spolupráci s Tchaj-wanem

Členové senátní mise na Tchaj-wan se dnes sešli s diplomaty zemí EU a NATO, aby s nimi probrali možnosti další spolupráce mezi evropskými státy a Tchaj-wanem. Týkat by se to mohlo například dodávek ochranných hygienických pomůcek.

EU v krajských kampaních? To jsou hlavně sliby lepšího čerpání dotací

Volby do krajských zastupitelstev mají také svůj „evropský rozměr“. Nejenže jsou právě kraje jedním z největších příjemců evropských dotací, mají zároveň příležitost prezentovat své zájmy v Bruselu, nezávisle na české vládě.

České září v EU vzniklo s využitím informačního servisu ČTK.