Zelení jako první česká strana rozjeli kampaň k eurovolbám

Ondřej Liška, předseda Strany zelených; autor: Evropská komise.

Strana zelených včera (4. prosince) jako první česká strana zahájila kampaň pro květnové volby do Evropského parlamentu. V nich by si voliči zelených prostřednictvím internetu měli například vybrat svého kandidáta na šéfa Komise. Postupně ji v příštích týdnech budou následovat i další partaje. TOP 09 představí program tento víkend, v lednu bychom pak mohli znát kandidáty ČSSD či ODS.

Přestože se české politické strany v posledních týdnech zabývají především výsledky říjnových parlamentních voleb a vyjednáváním o budoucí vládě, pozornost začínají pomalu věnovat i nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu. Ty se v Česku uskuteční 23. a 24. května 2014.  

Jako první včera (4. prosince) zahájila svou předvolební kampaň Strana zelených. Ta se tradičně profilují jako politické hnutí, které zdůrazňuje nutnost celoevropského přístupu ve volbách. Tomu také přizpůsobili letošní kampaň, ve které budou mimo jiné voliči pomocí internetu vybrat dva zástupce, kteří povedou stranu v předvolebním klání. Jeden z nich pak bude kandidátem Evropské strany zelených (EGP) na šéfa Evropské komise (EurActiv 12.11.2013).

Příznivci strany, kterým je alespoň šestnáct let, mohou vybírat mezi francouzským europoslancem Josém Bové, kandidátkou Federace mladých evropských zelených (AISBL) Ska Kellerovou, spolupředsedkyni frakce zelených v Evropském parlamentu Rebeccou Harmsovou a spolupředsedkyně EGP Monicou Frassoniovou.

Čeští zelení podpořili Rebeccu Harmsovou. „Věnuje se nejen kvalitě demokracie v evropské integraci, ale především obratu v energetice k obnovitelným zdrojům a zahraniční politice a dodržování lidských práv,“ řekl předseda strany Ondřej Liška.

Harmsová uvedla, že kromě „zelených témat“ je jedním z jejích cílů také podpořit to, aby se do Evropského parlamentu dostali politici ze zemí střední a východní Evropy. Ze současných 35 europoslanců EGP v Evropském parlamentu totiž nepochází z členské země, která přistoupila v rámci takzvaného východního rozšíření 2004-2013, ani jeden.

Ostatní strany se přidávají

Kdo konkrétně bude kandidovat v evropských volbách za zelené, zatím strana uvést odmítá. Jedinou partají, která svou kandidátku odtajnila, je KDU-ČSL. Tu povede bývalý ministr bez portfeje Pavel Svoboda, dvojkou lidovců bude Michaela Šojdrová. Strana by měla svůj program představit na jaře (EurActiv 15.11.2013). Pochybnosti se nevedou ani o tom, že by stranu ANO měl vést bývalý eurokomisař Pavel Telička (EurActiv 3.12.2013).

Tento víkend (7. – 8. prosince) by měla svůj program pro evropské volby představit TOP 09. O víkendu by také mohla být hotová nominace ČSSD, finální verze socialistické kandidátky by tak měla být známá v první polovině ledna. Jak dnes uvedl portál Česká pozice, mohl by stát v čele kandidátky Jiří Dienstbier.

V polovině ledna by se měl také konat kongres ODS. Komunisté budou schvalovat kandidátní listinu v únoru.