České předsednictví v EU bude levné, dnes to schválila vláda

© Shutterstock

Plán českého premiéra Andreje Babiše na snížení výdajů českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 dnes potvrdila vláda. Česko by na výdajích mělo zaplatit zhruba 1,24 miliardy korun. S tím ale nesouhlasí ČSSD, její ministři nebyli pro. 

Podle informací ČTK pro materiál předložený premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) nehlasoval žádný z ministrů nominovaných sociální demokracií. ČSSD považuje plánované výdaje za podhodnocené.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za nedostatečný rozpočet pro plánované personální zabezpečení předsednictví. Výdaje jsou podle něj zhruba o půl miliardy nižší, než byly v poslední době u obdobně velkých zemí. „Riskujeme mimo jiné bezpečnost našeho předsednictví. Nesouhlasím s taktikou ‚po nás potopa‘. Bude to jasná odpovědnost premiéra Babiše, přestože budou mezitím parlamentní volby, a problémy tak mohou ‚spadnout‘ na někoho jiného,“ uvedl Petříček na twitteru.

V sázce je podle Petříčka pověst Česka ve světě a prosazování jeho zájmů. „Na předsednictví budeme mít méně lidí než jakákoliv země, včetně malé Malty,“ konstatoval.

Lídr ČSSD Jan Hamáček řekl, že jeho ministerstvo vnitra materiál v současné podobě nemůže schválit kvůli rezervám v zajištění bezpečnosti.

V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a na dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun, což v dnešních cenách představuje zhruba 4,32 miliardy.

Babiš na začátku roku uvedl, že chce zkrátit alespoň na polovinu původní návrh, podle kterého mělo předsednictví stát 2,6 miliardy. Podle návrhu, který poslal vládě, připadne 584 milionů korun na akce spojené s předsednictvím. Náklady na nové pracovníky mají činit 215 milionů, náklady na vysílání pracovníků do stálého zastoupení ČR v Bruselu 250 milionů. Celkem by mělo Česko zaměstnat kvůli předsednictví 200 lidí, z toho 58 v Bruselu.

Petr Kaniok: Česká evropská politika se slibně rozvíjela, pak do ní Babiš „hodil vidle“

Při výběru zástupců do evropských institucí mají Češi tradičně mnohem šťastnější ruku, než je zvykem na domácí scéně, říká expert na EU Petr Kaniok. K úspěchu druhého českého předsednictví budou podle něj zapotřebí reálné cíle a stabilita v domácí politice.

Hamáček před zasedáním kabinetu uvedl, že z hlediska vnitra rozpočet není dostatečný. „My tam vidíme velké rezervy v personální oblasti, oblasti zajištění bezpečnosti. Já na to pana premiéra upozornil. Tak, jak to je, tak s tím ministerstvo vnitra nesouhlasí,“ uvedl.

Bývalý ministr zahraničí a nynější ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dodal, že podpoří Petříčkovy požadavky. „Je to prestižní věc a možnost sebepropagace země. Když na tohle rezignujeme, je to spíš k naší škodě,“ vysvětlil.

Babiš minulý týden kritiku šéfa diplomacie odmítl, podle něj má Petříček v rozpočtu rezervy a není zvyklý šetřit. Premiér také uvedl, že Česko chce pojmout předsednictví jako přátelské vůči klimatu, a proto omezit lety do Bruselu a některá osobní jednání nahradit internetovými voláními a virtuálními kancelářemi.

Z Bukurešti do Helsinek. Evropské unii od července předsedají Finové

Se začátkem července se v Unii střídají předsednické země. Radu EU, kde zasedají ministři národních vlád, po Rumunsku přebírá Finsko. Seveřané se plánují soustředit na boj s klimatickými změnami a ochranu principu právního státu.