České předsednictví představilo provokativní umělecký projekt Entropa

Budovu Evropské rady bude po následujících šest měsíců zdobit dílo 27 umělců s názvem Entropa. Projekt nicméně vzbuzuje rozporuplné reakce.

Je zvykem, že každá předsednická země vyzdobí budovu Evropské rady v Bruselu svou originální prezentací. Ovšem většina zemí volí spíše konzervativní přístup. Francie například zvolila vznášející se balón v národních barvách. Česká republika naopak provokuje skládačkou, která prezentuje 27 členských států EU.

Každá členská země zobrazená na skládačce zobrazuje provokativně stereotyp, který o ní panuje. Některá zobrazení však mohou vyvolat i pohoršené reakce. Například Polsko je představováno čtyřmi katolickými kněžími, kteří vztyčují duhovou vlajku. Je to narážka na postoj polského prezidenta Lecha Kaczynského a katolických ultrakonzervativních kruhů vůči homosexuálům. Bulharsko představuje zase „turecký“ záchod. Podle autorky Eleny Jelebové bylo cílem jejího příspěvku do Entropy způsobit skandál. Tradiční britskou rezervovanost vůči evropské integraci ilustruje Khalid Asadi, který ponechal místo vyhrazené na skládačce pro Velkou Británii prázdné. Na mapě České republiky, jejímž autorem je David Černý, se zobrazují výroky prezidenta Václava Klause o evropské integraci.

Při včerejším představení zazněly hlasy, že dálnice, které ztvárňují část představující Německo, mohou připomínat svastiku. Vicepremiér Alexandr Vondra k tomu řekl: „Ztvárnění Německa jsem viděl, chápu ho jako symbol toho, že země je protkána dálnicemi a křižovatkami.“ Vondra dále ČTK o představeném díle řekl: „Schvalovali jsme bílou mapu, říkali jsme si, že nebudeme nic cenzurovat. Když jsme viděli výsledek, říkali jsme si, jestli to není moc. To se uvidí.“ Podle Alexandra Vondry může umění provokovat a navíc Entropa je v souladu s mottem českého předsednictví „Evropa bez bariér“. Autor a koordinátor projektu David Černý promluvil za všech 27 autorů, když řekl, že dílo je groteskním pohledem na evropské země.

Alexandr Vondra pro IHT dále o skládačce v budově Evropské rady řekl: „Je to Evropa pohledem 27 umělců. Není to Evropa viděná očima českého předsednictví.“ Evropská média jako International Herald Tribune nebo Daily Telegraph ocenila český smysl pro humor, který se v prezentaci odráží.