České politické strany se připravují na volby do EP

Včera schválila první desítku kandidátů pro volby do Evropského parlamentu největší vládní strana ODS. Kandidátku mají již také ČSSD, komunisté i lidovci. Strana zelených prozatím o volebním lídrovi ani kandidátech nerozhodla.

Přímé volby do Evropského parlamentu se konají od roku 1979 a poslední se uskutečnily v roce 2004. Letos půjdou občané 27 členských států volit 4. – 7. června, kdy rozhodnou o mandátech pro 754 europoslanců. Počet europoslanců za ČR v novém EP podle Nicejské i Lisabonské smlouvy klesne o dva na 22 europoslanců. Europoslanci za Česko jsou řádnými členy 18 z 20 stálých výborů EP. Vůbec prvním předsedou stálého výboru z ČR se stal Miroslav Ouzký (EPP – ED), který stojí v čele Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Politické strany v ČR již zahájily přípravy na evropské volby. Minulý rok v dubnu rozhodla KDU-ČSL o lídrovi své kandidátky, v jejímž čele stane opět nynější europoslankyně Zuzana Roithová. V prosinci minulého roku schválila svou kandidátku ČSSD, kterou do červnových voleb povede bývalý vicepremiér pro ekonomiku vlády Jiřího Paroubka Jiří Havel. Lídrem komunistické kandidátky je znovu Miloslav Ransdorf. O kandidátce zatím nerozhodla Strana zelených, kde o první pozici na seznamu kandidátů usiluje Kateřina Jacques.

Včera rozhodla o prvních deseti místech na kandidátce i největší vládní strana ODS. Lídrem se stal již v lednu po bouřlivé diskusi Jan Zahradil. Do první desítky se dostalo sedm z devíti europoslanců za ODS, kteří se rozhodli znovu kandidovat.

Na předvolební kampaň vyčlenila ODS jako největší vládní strana 40 milionů Kč. Opoziční ČSSD pak o deset milionů méně. ODS by podle Jana Zahradila chtěla ve volbách získat sedm až osm europoslaneckých křesel. Předseda ČSSD Jiří Paroubek by považoval za úspěch zisk osmi až deseti mandátů, což by odpovídalo současným volebním preferencím, které se pohybují kolem 35 – 40%. ČSSD vyhrála loňské senátní i krajské volby.