České národní zájmy v EU je potřeba sjednotit, tvrdí podnikatelé

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Danilo Rizzuti.

Česká republika by měla lépe hájit své zájmy v EU a v důležitých tématech vystupovat jednotně. Myslí si to zástupci českých podnikatelů a zaměstnavatelů, kteří včera (7. ledna) jednali s europoslanci.

Čeští podnikatelé by chtěli více mluvit do formování české politiky na evropské úrovni, a to hlavně v tématech, která považují za klíčová pro českou ekonomiku.

Zástupci podnikatelů by proto podle slov Jana Rafaje, viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR pro životní prostředí, energetiku a oblast evropských regulací, uvítali vytvoření platformy pro setkávání a definování českých pozic v EU k zásadním tématům. Jednou z cest je pro podnikatele i navázání intenzivnější spolupráce s českými europoslanci.  

Zástupci České republiky v Bruselu by se například měli zasadit o usnadnění přístupu českých podnikatelů k evropským dotacím. Na včerejším setkání představitelů České podnikatelské reprezantace při EU (CEBRE) s českými europoslanci to uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. „Je nutné, aby se naši zástupci v Bruselu pokusili v této oblasti udělat maximum tedy to, aby se k financím, na které si můžeme sáhnout, zvládly dostat všechny podnikatelské subjekty, malé, střední i ty velké.“  

S tím souhlasí i Jan Rafaj. „Jde nám o to, aby si na prostředky mohly sáhnout jak malé a střední firmy, tak i velké.“ K tomuto přístupu se přiklání i místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák s tím, že velké podniky mohou zprostředkovávat příležitosti malým a středním firmám. Evropská komise totiž pro příští programové období navrhuje omezit přístup velkých podniků k financím evropských fondů (EurActiv 20.11.2012).  

Právě kohezní politika je zástupci českého byznysu vnímána jako jedno z klíčových témat evropské politiky. V současné době je v rámci vytváření příštího rozpočtu EU diskutována i budoucí podoba kohezní politiky. V České republice dojde v příštím programovém období 2014-2020 ke snížení počtu operačních programů (EurActiv 28.11.2012).