Česká republika MMF půjčí, rozhodla vláda

zdroj: Vláda ČR

Česká republika se připojí ke čtyřem nečlenským státům eurozóny, které se budou podílet na půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 200 miliard eur. Vláda o tom rozhodla na svém dnešním (25. ledna) zasedání. Česko MMF poskytne 38 miliard korun, což je mnohem méně, než od něj EU původně žádala.

Česká vláda se dnes po několika týdnech váhání usnesla na tom, že poskytne Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku na záchranu eura ve výši 38 miliard korun.

Česká republika se tak připojila k dalším třem nečlenským zemím eurozóny, Dánsku, Polsku a Švédsku, které se rozhodly přispět na pomoc zemím postiženým dluhovou krizí.

Na poskytnutí půjčky MMF v celkové výši 200 miliard eur se evropští lídři dohodli na prosincovém summitu EU (EurActiv 12.12.2011). Své finance se zavázaly poskytnout země platící eurem, státy mimo eurozónu se kromě zmíněných výjimek ještě nerozhodly, zda se k půjčce připojí. Přímo svou účast odmítly Velká Británie a Bulharsko (EurActiv 20.12.2011).     

Musíme být solidární

V České republice podporovala půjčku MMF zejména vládní strana TOP 09. „Česko čerpá z fondu unie čistých 175 miliard korun, považoval bych proto za nemravné a nemorální se na pomoci nepodílet,“ řekl včera místopředseda strany, ministr financí Miroslav Kalousek.

Věci veřejné, nejmenší koaliční strana, zastávaly poměrně vlažný postoj, i když se spíše klonily k tomu peníze poskytnout. ODS ale s půjčkou nesouhlasila.  

Premiér Petr Nečas několikrát v minulosti naznačil, že se spíše přiklání k tomu, aby Česká republika MMF nepůjčila, dokud nebudou známy přesné rozměry a podmínky záruk.

Opoziční ČSSD poskytnutí financí jednoznačně podpořila. „Jestliže ostatní země EU nám ze svého rozpočtu pomáhají (prostřednictvím unijních fondů – pozn. red.), pak by Česko nemělo zůstat stranou a být se svými partnery solidární,“ uvedl nedávno místopředseda strany Jiří Dienstbier.

Prezident Václav Klaus půjčku naopak odmítnul. „Česká republika sama žije s deficitem, který, jak je vidět, není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení,“ napsal na svých internetových stránkách.

Peníze půjčí ČNB

Podle požadavků EU mělo Česko do MMF původně přispět částkou asi 90 miliard korun. Vláda to však považovala za příliš vysokou částku, a ministr financí proto na dnešním jednání navrhnul poskytnout do fondu „pouze“ 38 miliard korun.

Peníze na půjčky poputují z devizových rezerv České národní banky (ČNB). Výsledné rozhodnutí tak bude podle premiéra záviset na její bankovní radě.

„Jako premiér ale odmítám, aby bankovní rada nesla jakoukoliv odpovědnost namísto vlády. Česká vláda ponese za rozhodnutí plnou zodpovědnost, ať už rada rozhodne jakkoliv,“ zdůraznil 19. ledna na zasedání Výboru pro evropské záležitosti v Poslanecké sněmovně (EurActiv 19.1.2012).

„Pokud vláda ČR ve věci půjčky MMF rozhodne a obrátí se v této souvislosti na ČNB, bude se tím bankovní rada pečlivě a zodpovědně zabývat,“ řekl tento týden médiím Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB.

Podmínky půjčky prozatím nejsou zcela jasné. Zatím se mluví o tří- až pětileté půjčce, která by měla centrální banku přijít na uniklých úrocích asi na miliardu korun.

ČNB totiž obvykle své devizové rezervy investuje převážně do dluhopisů, které poskytují vyšší úrokové zisky.