Česká republika má sídlo Galilea zřejmě na dosah

Galileo

Česká kandidatura na sídlo GSA a správní rady Galilea po včerejší Radě ministrů dopravy získala konkrétnější obrysy. Praha získala výslovnou podporu mnoha členských zemí. Definitivní rozhodnutí může přijít již 15. října.

Na včerejší (24. června) Radě ministrů dopravy se jednalo o budoucím sídle GSA a správní rady navigačního systému Galileo. Česká republika získala explicitní podporu některých členských zemí.

V průběhu jednání Rady ministrů dopravy svojí kandidaturu demonstrativně stáhla Francie a Velká Británie. Podle Karla Dobeše, vládního zmocněnce pro kandidaturu ČR na sídlo GSA,  je to výrazný úspěch.

Pražskou kandidaturu dále explicitně podpořila Itálie, Maďarsko, Švédsko, Slovensko nebo Estonsko. Další země Prahu podpořily nepřímo, když prohlásily, že podporují kandidaturu nových členských zemí. Dobeš upozornil, že českou snahu podporuje i eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani a několik významných firem.

Nizozemsko a Německo sice dále prosazují vlastní kandidaturu, Dobeš ale pro EurActiv uvedl, že vzhledem k okolnostem mají nižší šance. U německého Mnichova, který kandiduje proti Praze, totiž již sídlí kontrolní technické středisko projektu Galileo. Nizozemsko zase dosud nevyčlenilo pro sídlo GSA žádnou budovu. „Nizozemci mají jen zelenou louku,“ uvedl pro EurActiv Karel Dobeš.

Pro Rádio Česko Dobeš uvedl, že tajným kandidátem je vedle ČR, Německa a Nizozemska ještě Belgie. Vzhledem k tomu, že tam ale v současnosti vede zemi vláda v demisi, nemá podle něj výrazné šance na úspěch.

Vládní zmocněnec výsledek včerejšího jednání označil za úspěch české vyjednávací taktiky. ČR si totiž kandidaturu na sídlo GSA vytyčila jako prioritu, na kterou již od roku 2006 výhradně soustředí. Na pražské kandidatuře spolupracují ministerstvo dopravy, ministerstvo zahraničních věcí a tým ministra pro evropské záležitosti. Dobeš doplňuje, že každých 14 dní probíhají mezi ministerstvem zahraničí a dopravy koordinační rady.

Dalším klíčovým bodem pro dosud pozitivní vývoj české kandidatury je osobní podpora vrcholných politických představitelů ČR. Mezi ty patří zejména bývalý premiér Mirek Topolánek a současný šéf vlády Jan Fischer, kteří o Galileu jednali například se svými protějšky z Francie, Velké Británie nebo Španělska.

Dobeš doplňuje, že Topolánek významně urychlil vstup ČR do Evropské kosmické agentury (ESA). Vstup do ESA dokonce pro EurActiv označil jako „osobní úspěch“ bývalého premiéra.

Významným bodem bylo, že se téma Galileo znovu „protlačilo“ do agendy Rady ministrů, i když v době hluboké hospodářské krize mají evropské státy často jiné priority. Pro úspěšné dokončení českých snah bude důležité, aby se Galileo dostalo mezi prioritní oblasti v programovém prohlášení vznikající koalice.

Sídlo GSA by mohlo do Česka přivést zajímavé investice. Karel Dobeš k tomu pro Rádio Česko dodal: „Vzniká tady určitý spill-over efekt, to znamená, že (…) kolem tohoto úřadu nastanou zvláštní podmínky, kde firmy budou moci s Galileem a s vedením Galilea mluvit.“

Dobeš dodává: „Než Američani dokončí GPS 3, tak by Praha byla světovým centrem satelitové navigace, řekněme do roku 2023.“ Velké šance české kandidatury podle Dobeše zvyšuje zájem velkých zahraničních firem o Českou republiku. Jako příklad uvádí aktivní působení americké firmy Honeywell.

Konečné rozhodnutí o sídle Galilea by podle Dobeše mohlo přijít nejdříve 15. října na příštím jednání Rady ministrů dopravy. „Příští rok na podzim by tady už děti zaměstnanců GSA mohli začít chodit do školy,“ dodal pro Rádio Česko vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na sídlo GSA.