Češi stojí za Nabuccem

Předseda vlády Mirek Topolánek se nechal slyšet, že české předsednictví v Unii bude prosazovat snížení závislosti Česka na dovozu zemního plynu z Ruska, a proto podpoří výstavbu nového plynovodu Nabucco. Plán má bezvýhradnou podporu také u všech ostatních zemi Visegrádu.

Souvislosti:

Projekt Nabucco si klade za cíl přivést zemní plyn z kaspické oblasti až do Vídně. První plyn by skrz něj měl proudit pravděpodobně z Ázerbájdžánu, další dodávky má v budoucnu obstarat celý blízkovýchodní region. Plánovaná trasa vede přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. Ambiciózní stavba má být dokončena v roce 2013, nicméně stále není jasné jestli bude projekt vůbec realizován.

Oficiální stanovisko Komise zůstává neměnné, nicméně Nabucco provází čím dál tím víc pochybností. Privátním investorům se nechce do jeho financování a nedávná válka mezi Ruskem a Grůzií je určitě nepřesvědčila ke změně postoje. Rusko se navíc snaží projekt „podkovávat“ – plánuje například stavbu konkurenčního plynovodu South Stream. Komise však trvá na svém: Nabucco v žádném případě nemůže nahradit ruské dodávky, jedná se pouze o doplňkovou alternativu.

Témata:

Česko patří dlouhodobě k největším zastáncům projektu Nabucco a zařadilo energetickou bezpečnost mezi několik nejdůležitějších priorit českého předsednictví. V tomto postoji je s Českem a jeho ministerským předsedou Mirkem Topolánkem zajedno i zbytek Visegrádské čtyřky, tedy Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Český premiér se při posilování energetické bezpečnosti odvolává především na nedávný případ, kdy Rusko jednostranně omezilo dodávky ropy do Česka s odkazem na technické problémy. Nešlo si však nevšimnout, že tyto „technické problémy“ Gazprom postihly krátce po schválení americké radarové základny v Brdech.

„Během srpnové krize, kdy Ruská federace omezila dodávky ropy asi o 20-30% se ukázalo, že alternativní ropovody by nás v případě potřeby zachránily,“ prohlásil nedávno Mirek Topolánek. Česko i celá střední a východní Evropa se může kromě ruské ropy spoléhat také na dodávky z ropovodu IKL, který tento region spojuje s Německem.

Na projekt Nabucco se v současnosti tváří vstřícně i maďarský premiér Ferenc Gyurcsany, který přitom ještě nedávno stavbu nového plynovodu označoval za „vzdálený sen“ a dokonce chce svolat zástupce evropských států a průmyslu, aby o projektu diskutovali na začátku příštího roku v Budapešti. Na setkání by samozřejmě neměli chybět ani zástupci dodavatelů a také Unie a Spojených států – dvou největších politických zastánců Nabucca.

Stanoviska:

Reinhard Mitschek, jeden z hlavních koordinátorů celého projektu si myslí, že současná krize by Nabuccu mohla vlít novou krev do žil. Klesající ceny oceli totiž mohou i přes rostoucí úrokové míry projekt výrazně zlevnit, a tak se podle něj velmi pravděpodobně můžeme příští rok dočkat dohody o jeho financování. Podle Mitscheka se nyní banky odvrací od financování krátkodobých investic k těm dlouhodobým.

Analytik Vladimir Socor si myslí, že velkým problémem pro realizaci Nabucca může být postoj Turecka. Podle něj totiž tato země požaduje, aby 15% objemu zemního plynu z nového projektu končilo v Turecku a navíc chce na tuto surovinu od Ázerbájdžánu významnou slevu.