Češi nemusí pro kanadská víza až do Vídně. Mohou o ně žádat v Praze

Kanadská vláda rozhodla o zřízení vízového oddělení na velvyslanectví Kanady v Praze. Češi tak mohou o víza žádat přímo v hlavním městě České republiky a nemusí kvůli tomu cestovat do Vídně, kde téměř půl roku vydávání víz probíhalo. Nová opatření platí od dnešního dne (21. prosince).

Milovníci zimních sportů, kteří se nemohou dočkat olympiády v kanadském Vancouveru a plánují, že její atmosféru zažijí na vlastní kůži, se mohou radovat. Jejich cesta za zimními radovánkami je teď mnohem snazší. Kanadská vláda totiž rozhodla o zřízení vízového oddělení na své ambasádě v Praze, a Češi tak nemusí kvůli žádosti o vízum cestovat až do Vídně. V Praze o něj mohou požádat osobně, poštou nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

Vízová povinnost pro české občany, kteří chtěli vycestovat do Kanady, byla nečekaně obnovena 14. července (EurActiv 14.7.2009) a způsobila šok české diplomacii. Několikadenní jednání mezi českou a kanadskou stranou se navzdory optimistickým tvrzením některých členů české vlády nepodařilo zvrátit v prospěch Čechů a víza byla nakonec zavedena.

Ottawa své rozhodnutí zdůvodnila zvyšujícím se počtem žadatelů o azyl, kteří do Kanady z České republiky směřovali. Situaci navíc zkomplikoval fakt, že se jednalo především o občany romského původu, kteří si stěžovali na rasovou diskriminaci.

„Kromě toho, že samotný počet těchto žádostí s sebou přináší výrazné prodloužení lhůt pro projednávání všech žádostí a přináší prudký nárůst nákladů našemu uprchlickému systému, podkopává zároveň naši schopnost poskytovat včasnou ochranu těm, kteří utíkají před skutečným pronásledováním,“ uvedl tehdy kanadský ministr pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jason Kenney.

Zavedení vízové povinnost vůči členskému státu EU kritizovali významní představitelé EU. České vládě se tak dostalo podpory od švédského předsednictví (EurActiv 16.7.2009), ministrů zahraničí EU (EurActiv 28.7.2009) a od Evropské komise, která dokonce hrozila zavedením víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů (EurActiv 21.10.2009). Tento symbolický odvetný krok nakonec 16. července podnikla pouze Česká republika.

Ta mohla bezvízový styk s Kanadou využívat od roku 1996, ale netěšila se mu příliš dlouho. Na podzim roku 1997 kanadské imigrační úřady zaplavila vlna českých Romů, kteří v životě na severu Ameriky spatřovali pozemský ráj. Ottawa se zvýšeného počtu imigrantů zalekla a rozhodla se bezvízový styk zrušit. Opětovně jej zavedla až o deset let později – na podzim roku 2007.

Česká republika zavedla víza pro kanadské občany v roce 2001, ale musela je zrušit poté, co vstoupila do EU o tři roky později.