Češi na euro zatím nemají

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Grant Cochrane.

Nejblíže vstupu do eurozóny má pobaltská Litva, která podle Evropské komise plní všechna konvergenční kritéria. Dalších sedm zemí, jejichž připravenost na přijetí eura Komise testovala, zatím mohou na společnou měnu zapomenout. Mezi nimi je i Česká republika. Další testování proběhne za dva roky.

Eurozóna může mít od příštího roku 19 členů, k zemím platícím eurem se totiž může přidat Litva. Podle Evropské komise splňuje všechna konvergenční kritéria

„Připravenost Litvy k přijetí eura je výsledkem dlouhodobé podpory obezřetné fiskální politiky a hospodářských reforem. Prostřednictvím těchto reforem, které rovněž podpořilo přistoupení Litvy k EU před deseti lety, došlo v Litvě k výraznému zvýšení prosperity,“ pochválil pobaltskou zemi eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro Olli Rehn.

Konečné rozhodnutí musí ještě přijmout Rada. Jasno by mělo být ve druhé polovině července poté, co otázku projednají hlavy států a předsedové vlád EU na červnovém zasedání Evropské rady a vyjádří se k tomu Evropský parlament.

Kromě Litvy se brány do eurozóny neotevřely žádné další z celkových osmi testovaných zemí. Žádná z nich totiž nesplňuje všechna konvergenční kritéria (inflace, veřejný dluh a výše schodku, stabilita směnného kurzu, dlouhodobé úrokové sazby). Platí to i o České republice.

ČR neplní vše

Česká republika stále neplní všechny podmínky, které jsou nutné pro přijetí společné měny euro. Komise například poukázala na to, že Česko není součástí mechanismu směnných kurzů (ERM II), ve kterém musí být minimálně dva roky před přijetím eura.

Komise je naopak spokojena s inflací či dlouhodobými úrokovými sazbami. Pokud členské země EU navíc potvrdí, že může na návrh Evropské komise opustit proceduru nadměrného schodku, tak bude plnit i kritérium pro veřejné finance (dluh a státní schodek).

Autor: EurActiv.cz.