Češi euro nechtějí, ještě více než vloni

Zdroj: Evropská komise.

V Česku roste počet občanů, kteří nechtějí platit jednotnou měnou euro. Zatímco vloni se vstupem do eurozóny souhlasila nadpoloviční většina (55 %) dotázaných, letos se proti přijetí eura vyslovilo 75 procent respondentů. Průzkum provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nepopularita eura v České republice podle průzkumu CVVM stoupá. Vloni se proti přijetí jednotné evropské měny postavilo 55 procent respondentů, letos ještě o 20 procent více. 

Průzkum se týkal 979 dotázaných, kteří byli starší 15 let, kdy pouze pět procent z nich odpovědělo, že s přijetím eura souhlasí, a 16 procent, že spíše souhlasí. 

Na otázku, zda si dokáží představit, že korunu v peněženkách českých občanů někdy v budoucnosti nahradí eurobankovky a euromince, neodpověděla pouze čtyři procenta dotázaných.  

A čím je pokles v oblibě jednotné měny, kterou dnes platí 17 členských zemí EU, způsoben? Autoři průzkumu se domnívají, že určitý podíl viny nese ekonomická krize a dluhové problémy některých zemí eurozóny. 

Autoři, které citovala ČTK, jsou rovněž přesvědčeni o tom, že kladný postoj k euru jde v Česku ruku v ruce s rostoucí životní úrovní. S věkem naopak klesá. 

Zdaleka největší podpory se euro mezi Čechy těšilo rok před vstupem země do Evropské unie – platit eurem tehdy chtělo 58 procent dotázaných.  

Vstupem do EU se popularita jednotné měny propadla o dvě procenta a v roce 2005 euro podporovalo 52 % občanů. Na další dva roky se obliba eura zastavila na 45 procentech a od roku 2008 už jen klesá. 

Jednou ano, zatím ne 

A kdy vlastně Česká republika do eurozóny vstoupí? Podle premiéra Petra Nečase bude záležet na ekonomickém vývoji nejen Česka, ale i celé eurozóny. Český ministerský předseda to uvedl včera na Evropském ekonomickém kongresu, který se v těchto dnech (16.-18. května) koná v polských Katovicích.

„Pro nás je přijetí eura bytostně ekonomické rozhodnutí, nikoliv rozhodnutí politicko-ideologické,“ řekl Nečas, který tak vlastně zopakoval staré usnesení vlády. 

Krátce před koncem loňského roku Ministerstvo financí a Česká národní banka Nečasovu kabinetu nedoporučila stanovovat přesné datum přijetí eura. Obě instituce své doporučení odůvodnily fiskální krizí v zemích eurozóny a zvýšenou volatilitou na finančních trzích (EurActiv 23.12.2010).  

„Zaprvé nesplňujeme kritéria pro vstup do eurozóny, zadruhé v tuto chvíli považujeme za výhodnější mít nezávislou měnu s volným kurzem,“ řekl včera premiér.

Jednou ale Česká republika do eurozóny vstoupí, protože se k tomu zavázala při vstupu do EU, připomněl premiér.