Češi důvěřují více OSN a NATO než Evropské unii. Nevěří především unijním institucím

© Pixabay

OSN a NATO se u Čechů těší větší míře důvěry než Evropská unie. Evropskému bloku jako celku důvěřuje více českých občanů, než kolik jich EU nedůvěřuje. V případě jednotlivých unijních institucí jako jsou Evropský parlament či Komise ale u lidí převládá nedůvěra.

Data vyplývají z dnes zveřejněných výsledků červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání se stejným výzkumem z loňského dubna se letošní výsledek výrazněji neliší.

Evropské unii důvěřovalo letos v červenci 50 procent Čechů a nedůvěřovalo 45 procent. Zbytek respondentů se v průzkumu nedokázal rozhodnout ani pro jednu odpověď.

Spokojenost Čechů s členstvím v EU klesla na 46 procent

Spokojenost lidí s členstvím ČR v Evropské unii klesla od loňského listopadu o deset procentních bodů na 46 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, podle které za poklesem stojí obavy Čechů z ekonomické a globální situace a nejasná představa o tom, jakou roli měla Evropa v pandemii koronaviru.

Roli hraje i neznalost EU

V případě institucí, které pod Unii spadají, významněji převládá nedůvěra nad důvěrou. Více než třetina dotázaných důvěřuje Evropskému parlamentu a Evropské komisi. Necelá polovina oslovených jim naopak nedůvěřuje.

Nejméně Češi věří předsedkyni Evropské komise, předsedovi Evropské rady, označovanému někdy jako evropský prezident, a vysokému představiteli EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Důvěru jim v průzkumu dala přibližně čtvrtina českých občanů. Podíl nedůvěřujících se pohyboval kolem dvou pětin dotázaných.

„Je ovšem také nutné podotknout, že v případě těchto funkcí v rámci EU se v české veřejnosti vyskytuje vysoký podíl těch, kteří tyto představitele vůbec neznají, což může ovlivnit celkové hodnocení,“ upozorňuje CVVM.

Oproti výsledkům z loňského dubna se aktuální výsledky výrazněji neliší. Současné výsledky se svými hodnotami kromě dubna 2019 nejvíce blíží názorovému rozložení z dubna 2011, 2014, 2015 a 2018, a je u všech sledovaných institucí významně lepší, než bylo v dubnu 2016.

Diktát Bruselu? Naopak, moc ve svých rukou drží státy. Čím dál pevněji

Kritici EU namítají, že je třeba vrátit se k suverénním státům a omezit silnou Evropskou komisi. O Evropanech prý namísto vlád rozhodují nevolení bruselští byrokraté. Opak je ale pravdou. Výzkumy totiž ukazují, že síla členských zemí v posledních letech roste.

Důvěra v NATO a OSN klesla

Organizaci spojených národů (OSN) a Severoatlantické alianci (NATO) věří nadpoloviční většina obyvatel Česka. Důvěru v OSN v červencovém průzkumu vyjádřilo 55 procent a v NATO 54 procent dotázaných. Opačný postoj zaujalo v případě OSN 32 procent respondentů. V případě aliance to bylo 34 procent.

Ve srovnání s loňským dubnem důvěra Čechů k OSN i k NATO významně klesla, a to o osm, respektive sedm procentních bodů. „V případě OSN se jedná o vyrovnanou třetí nejnižší hodnotu od počátku měření v roce 2003,“ uvádí CVVM. Aktuální hodnota důvěry v NATO je statisticky srovnatelná s výsledky z let 2009 až 2011.

Průzkum se uskutečnil od 18. do 29. července. Zapojilo se do něj 972 lidí ve věku od 15 let.

NATO nemá boj s pandemií v popisu práce. V řešení koronakrize hraje jen malou roli, říkají experti

Od NATO a EU se v současné krizi často očekává něco, co nemají v popisu práce. Severoatlantická aliance pomáhá s klíčovou přepravou zdravotnického materiálu, jinak však má podle odborníků poměrně malý prostor, jak se zapojit.