Češi budou v Bruselu sídlit pod jednou střechou

Český dům v Bruselu, 60 Rue du Trone; zdroj MZV

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg včera v Bruselu otevřeli Český dům. Společnou adresu bude tak v Bruselu mít Velvyslanectví ČR v Belgii, zastoupení osmi krajů, sdružení podnikatelů i zastoupení některých českých firem.

Bruselský dům na rohu Rue du Trone a Rue Caroly se včerejším dnem stal oficiálně místem, které bude v roce 2009 základnou pro české předsednictví v Radě EU a bude reprezentovat zájmy České republiky v Evropské unii. Na jednu adresu se nastěhuje Velvyslanectví ČR v Belgii, zastoupení osmi krajů, podnikatelská reprezentace CEBRE, agentury Czech Trade a CzechInvest, ale také bruselské kanceláře společností ČEZ nebo ČSA a další subjekty. V přízemí budovy pak bude sídlit Galerie Českého centra.

Český dům v Bruselu má dobrou pozici – je pouze 5-10 minut chůze od sídla Evropského parlamentu a zhruba 15 minut od sídla Evropské komise. Dobrá je i dopravní dostupnost místa.

Dům včera přijeli slavnostně otevřít vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Spolu s nimi se slavnostního ceremoniálu účastnili také velvyslanec České republiky při EU Jan Kohout, hejtmani krajů, které se do Českého domu stěhují, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák či prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Český dům bude podle Alexandra Vondry velmi důležitý v období „horké fáze“ příprav na české předsednictví, do níž právě vstupujeme. Dům by se měl stát cílem „invaze“ českých diplomatů a dalších odborníků do Bruselu, kteří se zde budou připravovat na řízení různých pracovních skupin, výborů a podvýborů v době českého předsednictví v roce 2009.

Vondra věří, že přítomnost zastoupení českých subjektů pod jednou střechou posílí jejich vzájemnou spolupráci. „Češi jsou jak známo velcí individualisté a my si od té vzájemné blízkosti a provázanosti slibujeme, že se nám přeci jenom tady při těch aktivitách při prosazování českých zájmů v tomto důležitém městě podaří více táhnout za jeden provaz“.

Karel Schwarzenberg připomněl, že politika v Bruselu je především lobbying jak za zájmy českého státu, tak všech hospodářských subjektů. Je proto důležité, abychom byli v centru Evropy důstojně zastoupeni, „aby bylo vidno, co Česká republika je“.

Ministr požádal všechny, kteří budou v Českém domě působit, aby pamatovali na to, že zde nezastupují pouze svůj kraj nebo firmu, ale také celou Českou republiku a vyzval je ke vzájemné spolupráci.

Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje, který se velkou měrou zasloužil o koordinaci stěhování krajských zastoupení do Českého domu ocenil příležitost být spolu s ostatními regionálními zastoupeními na jedné adrese.

V Českém domě bude sídlit osm českých krajů. Bude jim vyčleněno celé jedno patro sedmipatrové budovy. V něm najdou útočiště zastoupení Královohradeckého, Karlovarského, Moravskoslezského, Pardubického, Plzeňského, Jihomoravského, Ústeckého kraje a Kraje Vysočina. Některé ze zastoupení se na novou adresu stěhují z jiných míst v Bruselu, která si v minulosti zajistily, ostatní budou při EU zastoupeny vůbec poprvé. Zbývající kraje se rozhodly, že si ponechají své původní prostory. To však podle Josefa Pavla neznamená, že by s kraji zastoupenými v Českém domě spolupracovali méně.

Za rozhodnutím některých krajů zůstat v původních prostorách jsou ale patrně také finanční důvody. Nájemné v Českém domě totiž není nikterak nízké. Metr čtvereční se zde podle informací Hospodářských novin pronajímá za 190 eur (cca 5.200 korun) měsíčně. S kraji se však Ministerstvo zahraničních věcí dohodlo, že jim polovinu nájmu sleví. Za typickou kancelář by tak každý kraj zaplatil měsíčně kolem 1.500 eur (41.000 korun) měsíčně, píší Hospodářské noviny.

„Původně jsme doufali, že se podaří sehnat v Bruselu budovu s výhodnějším nájmem, ale ceny za pronájem Českého domu odpovídají tržním cenám, které se zde obvykle platí“, sdělil EurActivu jeden z nových nájemníků Českého domu.

Otevření provázela „street party“ v přilehlé Rue Caroly. Ulici lemovaly stánky reprezentující instituce a firmy sídlící v Českém domě. Vysokému zájmu kolemjdoucích se těšily zejména stánky krajských zastoupení, které nabízely vedle regionálních informací také místní speciality. Nechybělo plzeňské pivo, olomoucké tvarůžky nebo například Štramberské uši. Ulici uzavíralo pódium, na němž během odpoledne a večera vystoupili české hudební skupiny Děda Mládek Illegal Band, Eva Frühlingová a Čechomor.