Černý nechce být spojován s „bývalými bolševiky“, Entropu stáhne

Výtvarník David Černý se rozhodl, že 10. května, den poté, co se vlády ujme Fischerova úřednická vláda, nechá své kontroverzní dílo „Entropa“ odstranit z budovy Rady EU. Pád vlády je podle něj ostuda, kterou způsobil prezident Klaus spolu s ČSSD a KSČM, a on nepovažuje vládu „plnou bývalých bolševiků“ za partnera.

Entropa, kontroverzní dílo, které mělo na půdě Rady EU viset do června, tedy do konce českého předsednictví, bude předčasně demontováno. Výtvarník Černý chce stažením Entropy dát celé Evropě najevo, že ne všichni Češi souhlasí se způsobem, jakým byl Topolánkův kabinet odstraněn.

„České předsednictví podle mě skončilo s touto vládou a já se na něm dál podílet nehodlám,“ vysvětlil Černý.  Byť měl výtvarník s Topolánkovým kabinetem okolo Entropy spoustu rozepří, uznává, že se jednalo o vládu legitimní, v níž působila „spousta rozumných lidí“.

Černý dříve vládu mystifikoval ohledně toho, že na Entropě spolupracoval s výtvarníky z dalších 26 členských států EU. Čeští diplomaté později museli kvůli Entropě čelit stížnostem ze strany Bulharů a Slováků. Bulharsko je na Entropě vyobrazeno jako turecký záchod a Slovensko jako zabalený uherák, ovázaný maďarskou trikolórou. Zatímco Slovákům stačila omluva, Bulharsko muselo české předsednictví na Entropě zakrýt.

Na Fischerově úřednickém kabinetu Černému vadí především fakt, že někteří jeho členové, včetně Fischera samého, byli členy předlistopadové KSČ.  Zároveň zdůrazňuje, že odstranění Entropy je v prvé řadě protestem proti způsobu, jakým byla Topolánkova vláda odstraněna a proti ostudě, jakou pád vlády způsobil. Za pád vlády podle Černého může prezident Klaus a členové ČSSD a KSČM a jejich nezodpovědnost.

Výtvarník Černý si údajně může Entropu vzít, kdy se mu zlíbí, neboť ji odstupující vládě pronajal za symbolickou jednu korunu. Smlouva o pronájmu díla za jednu korunu nahradila smlouvu původní poté, co vyšlo najevo, že Černý na projektu nespolupracoval s umělci ze všech členských států EU.

Další osud výtvarného díla je dosud neznámý. Kolos o velikosti 16,5m x 16,5m se jen tak nikam nevtěsná. Budovu Justus Lipsius opustí 10. května a poté poputuje do holešovické Galerie Dox, kde bude dočasně vystavena. Černý doufá, že si Entropu někdo koupí. Zájem o ni dříve projevoval královéhradecký magistrát. Ten si ale nemůže dovolit zaplatit cenu 10 miliónů korun, kterou Černý požaduje.