Byznys a NGOs: Česko musí zůstat součástí jádra EU

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Aktron.

Den před summitem Evropské rady v Bruselu zveřejnili zástupci českých neziskových organizací a osobnosti byznysu společné prohlášení, v němž vyzvali vládu premiéra Nečase a parlament, aby udělali vše pro to, aby Česká republika neopustila jádro EU. Reagovali tak na politiku české vlády, veřejné mínění v ČR a aktuální hospodářskou situaci v Evropě.

„Členství v unii je bez velké nadsázky patrně nejlepší věcí, která naši republiku v minulém desetiletí potkala,“ píše se hned v úvodu společného prohlášení zástupců českého byznysu a neziskových organizací, které bylo zveřejněno dnes dopoledne (27. června). „Je to zásadní vyjádření osobního názoru,“ zdůraznila jedna ze signatářek iniciativy Monika Ladmanová ze společnosti IBM.  

Iniciativa je přesvědčena, že Česká republika dluží Evropské unii a integraci jako takové za mnohé. Především pak za to, že díky integračnímu procesu bylo Česko nuceno přijmout klíčové reformy v oblasti podnikání, justice nebo státní správy. 

Přínosy evropské integrace jsou pak podle signatářů textu vidět v životě běžných občanů takříkajíc na každém kroku. Příkladem mohou být v poslední době v České republice velice skloňované evropské strukturální fondy, které mají přispívat ke smazávání rozdílů mezi chudšími a bohatšími regiony na starém kontinentě, volný trh a také možnost volného pohybu a usazování, či studia a práce v jakémkoliv členském státě EU. 

„EU není filosofický koncept. EU pro nás znamená, že můžeme jet na dovolenou třeba do Španělska, a to bez kontrol,“ uvedl Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha a jeden ze signatářů. „Pro české podniky znamená, že mohou prodávat své zboží bez jakéhokoliv papírování navíc. Pro desítky tisíc studentů představuje EU možnost, jak studovat na vysokých školách kdekoliv v Evropě a pro české starosty znamená opravená náměstí nebo nádraží,“ dodal.  

Čeští politici, na které je výzva směřována, by si proto měli uvědomit, že díky Evropské unii má země velikosti České republiky šanci „být při tom“ a hlavně se aktivně podílet na rozhodování. 

„Nikde není garantováno, že střední a východní Evropa je už navždy v bezpečí, stabilizovaná a že bude schopná se se svými nebo z východu přicházejícími problémy sama vyrovnat. Takový pocit je naivní a neopatrný,“ řekl Šimon Pánek, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni. 

Nesmíme ztratit důvěru 

Být členskou zemí EU nepřináší ale pouze výhody a benefity. Aby mohla Česká republika z těchto přínosů integrace čerpat i nadále, je podle společné iniciativy zástupců byznysu a neziskových organizací nutné, aby zůstala ve středu dění. 

„Chceme-li být férovým členem společenství, měl by na nás být spoleh i ve chvíli, kdy to není snadné. V opačném případě ztratíme to nejdůležitější pro každý zdravý vztah – důvěru,“ uvádí se v textu. 

Česká republika musí proto zůstat v jádru Unie a aktivně se podílet na tvorbě klíčových rozhodnutí, zejména v hospodářské oblasti.  

„Bylo by dvojnásob velkou chybou, kdybychom právě v těžké době směřovali jinam, než kam jdou naši sousedé a sousedé našich sousedů. Pokud bychom přišli o možnost podílet se na klíčových ekonomických rozhodnutích. Pokud bychom skončili na periferii demokratické Evropy a sami,“ píše se ve společném prohlášení, které je výsledkem dlouhodobých debat mezi zástupci podniků a neziskovek. 

„Důvodem, proč jsem se k této iniciativě přidal, je to, že politická debata na toto téma v ČR v podstatě neexistuje, nebo se omezuje pouze na výkřiky či fráze,“ vysvětlil David Ondráčka, ředitel organizace Transparency International.