Bývalí eurokomisaři čelí obvinění z konfliktu zájmů

Mezinárodní nezisková organizace Transparency International, která se snaží o vymýcení korupce z institucí, oznámila, že je znepokojena chováním čtyř bývalých komisařů z Barrosovy první Komise. Ti totiž nyní působí v soukromém sektoru.

Někteří členové Barrosovy první komise začali pracovat pro soukromé firmy, což na půdě Unie vyvolalo bouřlivé debaty. Bývalá rakouská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldner, německý liberální komisař Günter Verheugen, který měl na starosti podniky a průmysl, irský komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy a Bulharka Meglena Kuneva, komisařka pro ochranu spotřebitelů – tito vysloužilí představitelé Komise se nechali méně než rok po svém odchodu z úřadu zaměstnat ve společnostech, které teď podle Transparency International (TI) mohou těžit z předešlého postavení svých nových pracovníků.

Organizace připomíná, že Etický kodex komisařů (Code of conduct) stanoví, že bývalí členové Komise nesmějí nejméně jeden rok po skončení mandátu zastávat funkce spjaté se svým portfoliem v Komisi. Tato pravidla jsou v Kodexu zmíněna v části s názvem „Nezávislost a důstojnost.“

Ir McCreevy začat nedávno působit v nízkonákladových aerolinkách Ryanair, Ferrero-Waldner byla zase jmenována do dozorčí rady německé pojišťovací společnosti Munich Re, která byla například jednou z hlavních pojišťoven Světového obchodního centra v New Yorku. Günter Verheugen měl podle tiskové zprávy TI přijmout místo v britské bance Royal Bank of Scotland a Bulharka Kuneva pro změnu působí na manažerském postu ve francouzské BNP Paribas.

Souběžně s funkcí manažerky v BNP Paribas, působí Kuneva na částečný úvazek jako poradkyně současného estonského komisaře pro dopravu, Siima Kallase. Bulharský list Dnevnik, partner EurActivu, před nedávnem citoval slova Kunevy, která prohlásila, „že bude svůj čas dělit mezi Brusel a Sofii.“

Jmenování McCreevyho do irských aerolinek již stihnul schválit ad hoc ustavený etický výbor Evropské komise. Rozhodnutí o Kuneve a Verheugenovi mají přijít co nevidět, odhaduje TI.

Organizace zároveň upozorňuje, že etický výbor nedisponuje některými formálními kritérii, která jsou nutná pro nezávislé rozhodování. Tyto nedostatky popisuje nedávná nezávislá studie, kterou nechal vypracovat kontrolní rozpočtový výbor Parlamentu.

Podle TI by mělo dojít k revizi Etického kodexu a přechodná doba, kdy se komisaři nesmějí nechat najmout soukromými firmami, by se měla prodloužit z jednoho roku na dva. Dále je podle TI nutná větší transparentnost při rozhodování, zda je pracovní místo kompatibilní s předchozím úřadem komisaře, či nikoliv.

Uvažuje se i o zpřísnění sankcí za porušení Etického kodexu. Komisaři by se při pochybení například museli rozloučit se svými penzemi. Postihy na úrovni členských států by se používaly tam, kde by byl etický Kodex v rozporu s národní legislativou.