Bursík vyjednával v Japonsku

Ministr životního prostředí a předseda Rady EU pro životní prostředí Martin Bursík vyjednával s představiteli japonské vlády o budoucí dohodě o ochraně klimatu, která má být přijatá na prosincovém summitu v Kodani. V průběhu dnešního a zítřejšího dne pokračuje v jednání v USA s novými představiteli americké administrativy.

Martin Bursík má za cíl do konce českého předsednictví mít na stole návrh dohody o ochraně klimatu, která má být přijatá na prosincovém summitu v Kodani a má nahradit kjótský protokol, který vyprší v roce 2012. O budoucí podobě této dohody se vyjednávalo v Japonsku v průběhu návštěvy evropské delegace, za účasti švédského ministra zahraničí Andrease Carlgrena, který v červenci vystřídá Bursíka ve funkci předsedy Rady EU pro životní prostředí, a zástupkyně komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase Nancy Kontou.

Výsledky jednání s japonskou vládou byly představeny na páteční večerní konferenci. Hlavními tématy jednání byly závazky na snižování emisí a možnost spojit do 6 let národní trhy s povolenkami. Zároveň ministři jednali o možnosti spojit řešení klimatické krize s krizí ekonomickou, tedy jak by přechod k nízkouhlíkovým a energeticky efektivním technologiím pomohlo světové ekonomice. Následkem by byl vznik nových příležitostí pro soukromý sektor a nových tzv. zelených pracovních míst. Zároveň by se mohla snížit závislost na ropě a zemním plynu z politicky nestabilních zemí.

Nejdůležitějším bodem jednání byla otázka střednědobých závazků na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2020, které mají být součástí nové klimatické dohody. Bursík na konferenci oznámil, že „nejpozději do června“ musí Japonsko a Spojené státy stanovit své cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020.  Japonsko prozatím zkoumá různé návrhy (od plus 6 procent do mínus 25 procent), ze kterých na základě analýz, vybere jeden, který, podle slibu premiéra Aso, vyhlásí do června tohoto roku.

Oba státy se shodly, že se do vyjednávání musí zapojit oba největší znečišťovatelé světa – Čína a USA.

Dalším tématem jednání byl cíl Unie postupně propojit jednotlivé domácí trhy zemí OECD do roku 2015 a vytvořit jeden globální uhlíkový trh. Do roku 2020 by do něj mohli být zařazeni všichni nejvýznamnější průmysloví znečišťovatelé (včetně rozvojových zemí). Japonsko se po jednání s představiteli EU postavilo k této možnosti vstřícně.

Zároveň český ministr jednal s japonskou vládou o prodeji českých emisních kreditů. Tato dohoda by měla být podepsána v březnu v Praze a má Česku přinést peníze na zateplování domů a ekologické vytápění domácností.

Včera odletěla delegace do Washingtonu, kde bude pokračovat ve vyjednávání s americkou administrativou.