Bulharská kandidátka na komisařku oslnila europoslance

Bulharská kandidátka na eurokomisařku pro humanitární pomoc Kristalina Georgijeva uspěla ve včerejším (3. února) slyšení před europoslanci. Jmenování druhé Barrosovy komise se tak zase o kus přiblížilo.

Při včerejším „grilování“ před europoslanci zapůsobila kandidátka na komisařku pro mezinárodní spolupráci, humanitární pomoc a řešení krizí Kristalina Georgijeva velmi dobře.  Po skončení slyšení druhé bulharské kandidátky se očekává, že „Barrosův tým“ příští týden bez problémů projde hlasováním v Evropském parlamentu. Georgijeva byla poslední kandidátkou, která ještě úspěšně neabsolvovala slyšení před Parlamentem.

Georgijeva nahradila původně jmenovanou komisařku pro stejné portfolio Rumjanu Želevu. Ta neprokázala dostatečnou znalost portfolia a navíc nedokázala uspokojivě vysvětlit své majetkové poměry (EurActiv 20.1.2010).  Georgijeva žádné „kostlivce ve skříni“ nemá a navíc přináší velké zkušenosti ze své předchozí kariéry. Bulharská kandidátka do Komise přichází ze Světové banky, kde zastává funkci viceprezidentky. „Její dlouhá zkušenost ze Světové banky pro ni bude při výkonu nové funkce velkou výhodou,“ píše v oficiálním prohlášení socialistická parlamentní frakce S&D.

Nástupkyně Želevy je politicky neutrální, takže nebudí negativní emoce ani u jedné z velkých frakcí Evropského parlamentu. „Skupina S&D je připravena s Georgijevou úzce spolupracovat,“ zní ze socialistické frakce EP. Liberální frakce ALDE, která byla velmi kritická k Želevě, také včerejší výkon Bulharky ocenila.

 Liberální europoslanec Charles Goerens k tomu pro EurActiv dodal, že její vystoupení „nemělo slabé místo“, přičemž Georgijeva demonstrovala „obrovskou politickou odbornost“. Poslankyně za frakci zelených Judith Sargentini prohlásila: „Kristalina Georgijeva nenechala nikoho na pochybách, že je pro tento post tou správnou osobou.“

Georgijeva demonstrovala jasnou vizi své budoucí práce. „Budu bojovat za ty, kteří to budou nejvíce potřebovat,“ uvedla Georgijeva s tím, že bude chtít unijní zdroje využívat co nejefektivněji a že se bude snažit, aby pomoc EU na zemětřesením zasaženém Haiti byla co nejvíce viditelná. Reakci EU na haitské zemětřesení sice pochválila, ale dodala: „Budeme muset ještě posílit koordinaci evropské a světové humanitární pomoci. Bude také nutné rozšířit celkové kapacity humanitární pomoci.“

 Bulharka dále upozornila, že bude třeba analyzovat aktivity EU po katastrofách jako zemětřesení na Haiti a v Itálii či tropické bouře v oblasti Tichého oceánu. Podle bruselského deníku The Parliament Georgijeva prohlásila, že jednou z jejích priorit bude ustavení humanitárních jednotek, tzv. European voluntary humanitarian aid corps (EVHAC, více informací zde).

Příznivé ohlasy na vystoupení Georgijevy evidentně uklidnily i bulharského prezidenta Georgiho Parvanova, který Georgijevě ihned po skončení procedury gratuloval. „Jsem přesvědčený, že po potvrzení ve funkci eurokomisařky přispěje (Georgijeva) k úspěšnému rozvoji unijních aktivit v oblasti mezinárodní spolupráce, humanitární pomoci a řešení krizí,“ dodal Parvanov.

Dalším krokem po úspěšném dokončení „grilování“ kandidátů na eurokomisaře bude hlasování Evropského parlamentu o celkovém složení Evropské komise. Toto hlasování proběhne 9. února ve Štrasburku. Pokud poslanci "Barrosův tým" schválí, mohli by se komisaři ujmout svých funkcí již příští středu (10. února).