Budou po rezignaci Dalliho padat hlavy kvůli korupci častěji?

bývalý komisař pro zdraví John Dalli; zdroj: Evropská komise.

Na nátlak předsedy Komise José Manuela Barrosa musel minulý týden rezignovat komisař pro zdraví John Dalli, který byl obviněn z korupce. Dnes již bývalý eurokomisař chce toto rozhodnutí napadnout. Podle odborníků je ve většině Evropy rezignace kvůli korupci či střetu zájmů běžná. Situace se prý zlepšuje i v ČR.

Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů John Dalli minulý týden s okamžitou platností rezignoval na svou funkci kvůli podezření z korupce. Podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) se maltský podnikatel Silvio Zammit obrátil na švédskou tabákovou firmu Swedish Match s žádostí o úplatek ve výši 60 milionů eur za to, že využije svých kontaktů s dnes již bývalým komisařem a ovlivní budoucí legislativní návrhy týkající se tabákových výrobků podle přání švédské firmy.

Dalli, který se s tímto podnikatelem znal a podle zprávy OLAFu o jednání svého maltského krajana věděl, obvinění kategoricky odmítl. Po setkání s šéfem Evropské komise José Manuelem Barrosem však podle svých slov neměl na vybranou a své místo musel okamžitě opustit.

„Dveře byly otevřené a šlo akorát o to, jestli z nich vyjdu sám, nebo jestli budu vyhozen,“ vysvětlil bývalý komisař.

„Ve vyspělejších zemích Evropy a světa platí, že politici odstupují z funkcí, pokud se objeví závažnější podezření na korupci či střet zájmů,“ řekl EurActivu Radim Bureš z Transparency International. Dodává, že to však neplatí vždy a všude a zejména v některých jižních zemích se to rozhodně nedá považovat za železné pravidlo. Komisař John Dalli pochází z Malty.

Blýská se v ČR na lepší časy?

Podezření a případná rezignace politiků podezřelých z korupce však není aktuální otázkou pouze v Evropské unii, ale jedná se o jedno z nejdiskutovanějších témat i v české politice.

Podle Bureše lze u nás vidět v této otázce jistý pozitivní posun. „V České republice se situace mění, rezignaci ministrů jako Besser či Drábek by v některých minulých vládách nepřipadala v úvahu. Není to ale stále zcela samozřejmé. Takže je třeba ocenit ten pozitivní trend,“ vysvětluje Bureš.

Zde Bureš nachází paralelu právě s probíhajícím případem s bývalým eurokomisařem. „Je dobré si uvědomit, že k rezignaci nemusí vést jenom morální vyspělost, ale i silný neformální tlak kolegů a jejich politických stran, které nechtějí být s možným korupčníkem spojováni,“ říká.

Presumpce neviny

Přes nárůst případů, kdy politici podezřelí z korupce na svou funkci rezignují, stále se najde i mnoho takových, kteří tak neučiní. Odvolávají se většinou na presumpci neviny.

Také Dalli není se svou nucenou rezignací spokojen a chce podle svých slov napadnout Barrosovo rozhodnutí. „Chci očistit své jméno. Barrosovo rozhodnutí je velmi závažné. Zničí budoucnost mojí i celé mé rodiny. Tady už nejde o to, zda dostanu svou práci zpět, či ne. Jediné, po čem žádám, je, aby Barroso zjednal nápravu.“

Podle Bureše by v těchto případech ale měla fungovat spíše „presumpce viny“. Dodává, že kvalifikací pro podobnou funkci by neměla být, že daný politik nespáchal trestný čin, jak se nás podle Burešových slov někteří snaží přesvědčit.

„U těch politiků, kde zveřejněné informace hovoří dost přesvědčivě a oni rezignovat nechtějí, by se tlak měl orientovat nejen na tyto politiky, ale i na jejich strany, které je k rezignaci nevedou či netlačí,“ řekl redakci.

Dalliho portfolio prozatím převzal místopředseda Evropské komise a komisař pro institucionální vztahy a administrativu Maroš Šefčovič. Jeho nástupcem by se měl stát maltský vicepremiér a ministr zahraničí Tonio Borg.

Stanoviska

Celá situace kolem rezignace Johna Dalliho vyvolala velké pozdvižení a tabáková směrnice získala mnohem větší publicitu, než by si mnozí možná přáli. Otevřeně se mluví o likvidaci odvážného politika, nebezpečném precedentu a velkém riziku pro důvěryhodnost Evropské komise,“ řekl EurActivu europoslanec Pavel Poc (S&D).

„Ve vyspělejších zemích Evropy a světa platí, že politici odstupují z funkcí, pokud se objeví závažnější podezření na korupci či střet zájmů. Samozřejmě to neplatí vždy a všude, takže zejména v některých jižních zemích to rozhodně železné pravidlo není. Je dobré si uvědomit, že k rezignaci nemusí vést jenom morální vyspělost, ale i silný neformální tlak kolegů a jejich politických stran, které nechtějí být s možným korupčníkem spojováni,” sdělil redakci Radim Bureš z Transparency International.