Budeme se co nejvíce koordinovat, dohodli se premiéři EU. Hodinu poté ČR zrušila zákaz volného pohybu

© Twitter Úřadu vlády

Čtvrteční videokonference předsedů vlád zemí EU sice žádné závratné rozhodnutí nepřinesla, Evropská rada se však dohodla na koordinovaném postupu a na vytvoření záchranného fondu.

„Všichni jsme na jedné lodi,“ zdůraznil po včerejším jednání zemí EU šéf evropských summitů Charles Michel.

Cílem jednání bylo najít shodu ohledně připravovaného fondu obnovy, který má pomoci zasaženým evropským ekonomikám zpátky na nohy. Tématem ale byla i koordinace zemí při rozvolňování omezujících opatření.

Premiéři zemí EU posvětili vznik fondu obnovy. Konkrétní návrh má připravit Evropská komise

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes pověřili Evropskou komisi přípravou plánu na oživení ekonomik, který by měl poskytnout potřebnou podporu státům a hospodářským odvětvím zasaženým koronavirovou krizí.

„Dohodli jsme se, že situaci budeme nadále pozorně sledovat, zejména s ohledem na nadcházející období dovolených, a budeme co nejvíce koordinovat své kroky s cílem zajistit postupné a spořádané rušení omezení,“ píše se v závěrech předsedy Evropské rady.

Jednání se za Českou republiku zúčastnil premiér Andrej Babiš, který již dříve volal po potřebě koordinace v rámci EU. Česká vláda přitom pouhou hodinu po skončení videosummitu zrušila zákaz volného pohybu a umožnila Čechům opět vycestovat přes hranice.

„Podle krizového opatření, které jsme dne přijali a které platí od zítřka (…), je možné vycestovat do zahraničí i na dovolenou,“ prohlásil po čtvrtečním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že pokud Češi vycestují, musí se při návratu do země prokázat negativním testem na koronavirus, anebo absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

Česká vláda čelila před tímto rozhodnutím ostré kritice, že jako jediná evropská země zakázala Čechům vycestovat za hranice. Zákaz se stal i předmětem stížnosti, kterou se zabývá Ústavní soud ČR.

„Je dobře, že vláda zrušila své neoprávněné rozhodnutí, když neprodyšně uzavřela hranice. Otevírání hranic ale probíhá jako obvykle, když vláda s něčím přijde: je to zmatek, nikdo přesně neví, co platí, vše se bude x-krát měnit,“ komentoval rozhodnutí vlády předseda ODS Petr Fiala.

Vojtěchova slova v pátek komentoval i Andrej Babiš. „V této chvíli nějaká hromadná turistika (do zahraničí) je nesmysl, to nefunguje a není to vůbec na stole. Já jenom můžu doporučit lidem, aby zůstali v České republice, protože u nás je bezpečno a ten vir zvládáme v porovnání s jinými skvěle,“ uvedl premiér pro Radiožurnál.

Řada evropských zemí navíc uzavřela cizincům své hranice, a to včetně Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska. Téměř všechna letecká i železniční spojení mezi zeměmi byla navíc pozastavena. Dovolená v zahraničí, kterou ministerstvo zdravotnictví povolilo, tak zůstává tabu, a to do té doby, než se na rozvolnění pravidel dohodnou i další země EU.

Na koordinaci při rozvolňování opatření již dříve apelovala i Evropská komise. „Je nesmírně důležité, aby (země) rušení restrikcí oznámily Komisi a dalším státům, aby to nevedlo k nezamýšleným důsledkům,“ prohlásila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. Koordinace má podle ní předejít například tomu, aby se lidé z jedné země vydávali nakupovat do sousedního státu, který dříve otevře určitý typ obchodů. 

Vzhledem k tomu, že česká vláda oznámila své rozhodnutí nečekaně po jednání vlády, které probíhalo před a po videokonferenci Evropské rady, je nepravděpodobné, že by zrušení zákazu volného pohybu s Komisí konzultovala.

Koordinovaně a bez rizika. Komise zveřejnila plán uvolňování koronavirových opatření

Unijní státy by měly začít postupně uvolňovat koronavirová omezení, až to vývoj nákazy dovolí. Měly by přitom vycházet ze své specifické situace a zároveň své kroky koordinovat s ostatními.

Komise vypracuje návrh fondu obnovy

Tématem čtvrtečního jednání byl zejména plán obnovy evropské ekonomiky. Lídři EU se dohodli na finančním balíčku ve výši 540 miliard eur. Ten bude tvořen třemi nástroji – Evropským stabilizačním mechanismem, ze kterého si budou moci půjčovat země eurozóny, nástrojem SURE, jehož cílem je podpořit kurzarbeit v členských zemích, a půjčkami z Evropské investiční banky (EIB).

Státy eurozóny pomůže „nakopnout“ záchranný fond ESM. Spory o jeho podmínkách ale nekončí

Ekonomikám zemí platících eurem pomůže při zotavování i Evropský stabilizační mechanismus, známý z řecké dluhové krize. Přísné podmínky čerpání úvěrů se mají rozvolnit, najít kompromis mezi Itálii na jedné a Nizozemskem na druhé straně však může být ještě složité.

Předsedové vlád pak pověřili Evropskou komisi, aby vytvořila návrh evropského fondu obnovy. „Tento fond by měl být dostatečně velký a měl by být zaměřen na odvětví a zeměpisné části Evropy, které jsou zasaženy nejvíce, a určen specificky k řešení této bezprecedentní krize,“ uvedl Michel s tím, že návrh by měl jasně souviset s budoucím víceletým finančním rámcem pro období 2021-2027.

Od Komise se také očekává takový návrh, který bude přijatelný jak pro tzv. šetřivé země v čele s Nizozemskem či Švédskem, tak i pro zadlužené státy jižní Evropy. Zatímco Itálie, Španělsko a Francie požadují, aby fond poskytoval přímé granty, druhá skupina států trvá na pomoci v podobě půjček.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová již naznačila, že návrh by mohl obsahovat kombinaci grantů i úvěrů. Granty a další nevratné dotace jsou totiž již nyní součástí víceletého finančního rámce. Čerpají je zejména státy střední a východní Evropy včetně České republiky.

Nový rámec by tak mohl počítat s tím, že dotace budou k dispozici zejména těm nejzasaženějším zemím. Konkrétní podoba poskytování finanční pomoci ale zůstává předmětem průběžného jednání, na základě kterého Komise přijde s návrhem.

„Uvítali jsme společný plán cesty k oživení,“ píše se dále v závěrech Evropské rady. Plán, který v úterý večer Charles Michel zveřejnil, vybízí mimo jiné k zelené obnově Evropy opřené o Zelenou dohodu pro Evropu (European Green Deal). Andrej Babiš přitom v médiích opakovaně prohlásil, že „Evropa by měla na Green Deal zapomenout“.

Unie rýsuje nový Marshallův plán. Klíčovou roli má hrát „Green Deal“, který ale český premiér odmítá

Evropská ekonomika upadá po sedmi letech růstu do recese. Jak ji postavit zpět na nohy? Evropská unie představila návrh plánu, který se ale České republice zřejmě zamlouvat nebude.