Brusel rozhodl o výši odškodnění pro české zelináře

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Rasbak.

Evropská komise včera (29. července) rozhodla o výši odškodnění pro české pěstitele ovoce a zeleniny, kteří utrpěli ztráty v důsledku paniky kolem střevní epidemie bakterie E.coli. Ta na jaře usmrtila více jak 50 lidí, převážně v Německu. Kompenzace přesáhnou 260 tisíc eur.

Čeští zelináři, kterým kvůli epidemii střevní bakterie Escherichia coli (E.coli) klesly tržby, nemusí zoufat. Evropská komise totiž včera rozhodla o odškodění, které v případě České republiky dosáhne částky 261.935 eur (v přepočtu kolem 6,3 milionu korun). 

Podle náměstka ministra zemědělství Juraje Chmiela bude platba podnikům, které o náhradu škody ze strany Evropské unie požádaly, vyplacena do 15. října. 

„Podle nařízení Evropské komise si zemědělci mohli požádat o výjimečnou podporu na salátové okurky, rajčata, papriky, saláty a endivie (štěrbák) a také cukety. Pokud jde o české zemědělce, týká se kompenzace pouze okurek a salátů, ostatní plodiny totiž v době aféry kolem E.coli v Česku ještě nerostly,“ vysvětlil Chmiel. 

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) potvrdil, že od českých farmářů obdržel celkem deset oznámení od sedmi žadatelů. 

„Kontroly SZIF na místě a poté, co upřesnily výměry plochy, vyčíslily celkovou požadovanou částku této mimořádné podpory na přibližně 6,375 milionu korun,“ uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman

Zdroj nákazy stále neznámý 

Kvůli krvácivým průjmům způsobeným bakterií E.coli v průběhu května a června zemřelo v Evropě nejméně 50 osob, převážně v Německu. V České republice byl potvrzen jen jeden případ nákazy, a to u americké turistky, která se nakazila v Německu. 

Panika, kterou epidemie vyvolala, ale způsobila, že lidé přestali nakupovat čerstvou zeleninu vypěstovanou v některých členských státech EU. Zdroj nákazy se totiž s konečnou jistotou nepodařilo dosud odhalit. 

Prvotní podezření německých vědců padlo nejprve na okurky dovezené ze Španělska (EurActiv 31.5.2011). Po jeho vyvrácení se jako o zdroji kontaminace hovořilo o zeleninových klíčcích z Dolního Saska a zatím poslední stopa končí u semen z Egypta.

V České republice bylo kvůli nezájmu o nákup čerstvé zeleniny staženo například více než 60 tun salátu v hodnotě přes 23 tisíc eur. 

Odškodnění, které k zelinářům poputuje z rozpočtu EU, bylo z původně dohodnutých 210 milionů eur navýšeno na 227 milionů eur, což v přepočtu představuje více téměř 5,5 miliardy korun.

Podle informací Evropské komise o podporu požádalo 22 z 27 členských států EU. Největší obnos poputuje do Španělska (téměř 71 milionů eur), Polska (46,4 milionů eur) a Itálie (34,6 milionů eur).