Brusel podává pomocnou ruku mladým nezaměstnaným, pošle jim miliardu eur

zdroj: ShutterStock.com

Evropská komise chce uvolnit miliardu eur na pomoc mladým nezaměstnaným v Evropě. Prostředky budou ještě letos přerozděleny mezi státy, v jejichž regionech míra nezaměstnanosti u mladých přesáhla v roce 2012 hranici 25 %. Podpora se tak týká i České republiky.

Evropská komise přišla včera (4. února) s návrhem, aby byla mezi mladé nezaměstnané ještě v letošním roce přerozdělena miliarda eur. Brusel je přesvědčen, že uvolněné prostředky mohou podpořit až 650 tisíc mladých bez práce.

„Podpora směřuje do těch regionů EU, kde míra nezaměstnanosti mladých přesáhla v roce 2012 hranici 25 %, což se týká i České republiky,“ vysvětlila EurActivu europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE), která se nezaměstnanosti mladých dlouhodobě věnuje.

Prostředky mají být uvolněny v rámci Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí (Youth Employment Initiative), která se snaží vracet mladé lidi zpět do práce nebo do odborné přípravy. Mladí totiž mají často problém najít pracovní uplatnění i poté, co jsou nová pracovní místa vytvořena.

„V rámci této iniciativy státy samy alokují finance na jednotlivé projekty, konkrétní využití tedy není přesně stanoveno,“ uvedla také Dlabajová.

Návrh Komise začne platit poté, co jej schválí Evropský parlament a Rada EU. „Osobně neočekávám při přijímání návrhu žádné komplikace, vždyť sami poslanci po podobné iniciativě volali,“ myslí si česká europoslankyně.

Uvolněné prostředky budou členskými státy vyplaceny příjemcům jako zálohy na projekty bezprostředně po schválení příslušných operačních programů. Na Iniciativu na podporu zaměstnanosti mladých lidí bylo celkově vyčleněno 3,2 miliardy eur.

Prostředky z této iniciativy mohou být využity například na zajištění prvních pracovních zkušeností, poskytnutí stáží a učňovské přípravy, podnikatelské start-upy pro mladé podnikatelé či třeba na programy druhé šance pro osoby, které předčasně opustily vzdělávací systém.

Autor: Lucie Bednárová