Britští poslanci zamítli referendum o EU

David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská komise.

Britský parlament ve včerejším (24. října) hlasování zamítl návrh na vypsání referenda, v němž by se britští občané vyslovili k dalšímu setrvání Británie v EU. Postavení konzervativního premiéra Davida Camerona ale utrpělo značný šrám, protože někteří euroskeptičtí poslanci z jeho strany jej neuposlechli a vyslovili se pro uspořádání lidového hlasování.

Včerejší hlasování v britském parlamentu o možném referendu o vystoupení Velké Británie z EU má jednoho vítěze i poraženého. Je jím britský premiér David Cameron, který sice hlasování ustál, ale nedokázal zajistit, aby jeho Konzervativní strana hlasovala jako jeden muž.

Hlasování v britském parlamentu probíhalo na základě petice 100.000 lidí a referendum v něm podpořilo 111 poslanců, ale 483 ho odmítlo.

Podle agentury Reuters 80 konzervativních poslanců, tedy více jak čtvrtina, se za svého lídra nepostavila a hlasovala pro uspořádání lidového hlasování. Komentátoři se shodují, že se jedná o dosud největší revoltu uvnitř Konzervativní strany vůči premiérovi v evropských záležitostech.

„Chápeme, že spousta lidí, kteří hlasovali pro návrh, se cítila silně – a to respektujeme. Avšak vláda musí jednat v národním zájmu… A britské zájmy jsou nejlépe zajišťovány členstvím v EU,“ píše se v prohlášení Cameronova úřadu, které vyšlo krátce po skončení hlasování.

Postavení britského premiéra, který své poslance vyzval k tomu, aby referendum zamítli, utrpí podle komentátorů zejména v očích jeho evropských partnerů

Hned zítra totiž Camerona čeká bruselský summit, kde budou vrcholní představitelé členských zemí a institucí řešit palčivé otázky dluhové krize eurozóny. Cameron se dlouhodobě snaží, aby jeho země, která sice neplatí eurem, nebyla v důležitých jednáních o budoucnosti hospodářské a měnové unie odsunuta na druhou kolej (např. EurActiv 24.10.2011).

„Velká potupa“

Tim Bale, profesor politologie na Univerzitě v Sussexu, nazval vzpouru skupiny konzervativních poslanců vůči Cameronovi za „velkou potupu“.

„Dokážu si představit, že několik našich partnerů v Evropě bude pociťovat znepokojení nad tím, jak se Británie k EU dlouhodobě staví,“ řekl.

Hlavním argumentem pro další setrvání Británie v EU je fakt, že téměř polovina (40 %) obchodu Spojeného království probíhá s eurozónou, a odchod z EU by tak mohl britskou ekonomiku poškodit.

Euroskeptici ale tyto obavy nesdílejí a stěžují si na to, že Británie již odevzdala do Bruselu příliš velkou část svých národních pravomocí.

Lídr opoziční Labouristické strany Ed Miliband přirovnal rozkol uvnitř Konzervativní strany „k puštění starého filmu, kde vystupují naprosto od reality odtržení toryové (Konzervativní strana; pozn. red.), kteří se snaží oddělit od Evropy.“

(EurActiv/Reuters).