Britští konzervativci: Jak dál s Lisabonem?

Britská Konzervativní strana zřejmě upustí od referenda, které slíbila uspořádat k Lisabonské smlouvě. David Cameron, lídr toryů, však musí počítat s tím, že tím pravděpodobně způsobí rozkol ve vlastní straně, říká ve své studii Charles Grant, ředitel britského think-tanku Centre for European Reform, který se zabývá evropskými otázkami.

Ratifikace Lisabonské smlouvy v České republice, kterou včera (3. listopadu) podepsal prezident Václav Klaus jen pár hodin poté (EurActiv 3.11.2009), co na ni Ústavní soud neshledal nic protiústavního (EurActiv 3.11.2009), způsobila v britské Konzervativní straně tak trochu zděšení. Konzervativci Davida Camerona totiž slíbili, že v případě, že zvítězí v britských parlamentních volbách, které se budou podle všeho konat na jaře příštího roku, uspořádají k Lisabonské smlouvě referendum. Nyní, když smlouva vstoupí v nejbližší době v platnost, se to zdá být nemožné. David Cameron proto již včera (EurActiv 3.11.2009) naznačil, že s největší pravděpodobností jeho strana slibované referendum skutečně odvolá. Jakým směrem se bude budoucí evropská politika Konzervativní strany ubírat, se z úst jejího předsedy dozvíme tento týden.

Charles Grant, ředitel think-tanku Centre for European Reform, se ve své studii pokusil nastínit čtyři možné scénáře, které nám pomohou si směřování evropské politiky toryů lépe představit:

Referendum o Lisabonské smlouvě

První scénář, který by uspokojil tvrdé euroskeptické jádro uvnitř Konzervativní strany, předvídá vypsání referenda o Lisabonské smlouvě. Avšak poté, co by již smlouva v celé Evropské unii vstoupila v platnost, by to pravděpodobně znamenalo jediné: v případě, že by britští voliči smlouvu v referendu zamítli, Velká Británie by musela EU opustit. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by lídři ostatních členských zemí byli ochotni znovu smlouvu otevírat a vyjednávat s Británii další výjimky. Jelikož Lisabonská smlouva v sobě obsahuje klauzuli, která členským státům výstup z Unie umožňuje, podle Granta by ji Británii připomněli. Charles Grant však podotýká, že většina toryů si toto riziko uvědomuje, a proto se s představou vypsání referenda pomalu loučí. Mezi členy strany, kteří však na referendu i nadále trvají, patří europoslanec Daniel Hannan nebo bývalý ministr pro evropské záležitosti ve vládě Johna Majora David Heathcote-Amory.

Referendum o návratu některých pravomocí zpět do Londýna

Druhý scénář nepočítá s vypsáním referenda o Lisbonské smlouvě jako celku, ale uvažuje o uspořádání referenda o návratu některých pravomocí, které Velká Británie přesunula na EU, zpět na národní úroveň. Tento scénář v sobě ale obsahuje riziko, že vyjednání výjimek jen z určitých oblastí zcela neuspokojí euroskeptické členy Konzervativní strany. Hrozí také to, že britští voliči možnost dalšího vyjednání výjimek v referendu odmítnou. Podle informací Charlese Granta prý toryové již proto diskutovali možnost vyhlášení referenda až poté, co s Bruselem uzavřou dohodu. Podobně například postupovala vláda Labouristické strany v polovině sedmdesátých let.

Pokusy o opětovné otevření jednání o Lisabonské smlouvě, avšak bez referenda

Ve třetím scénáři, který Charles Grant považuje za nejpravděpodobnější, toryové od vyhlášení referenda zcela upustí. David Cameron si totiž uvědomí, že jeho vláda musí bezprostředně řešit mnohem důležitější věci, jako je například špatná hospodářská situace v zemi, než usilovat o vítězství v lidovém hlasování. Neznamená to však, že by se zcela vzdal myšlenky na opětovné otevření jednání o Lisabonské smlouvě. Grant je přesvědčen, že EU může určité pokusy ze strany britských Konzervativců na vyjednání si dalších výjimek očekávat. Otázkou však zůstává, jak se k tomu postaví ostatní členské státy a zda budou po dlouhých a vyčerpávajících jednání o institucionální reformě EU vůbec ochotny otázku Lisabonu znovu otevřít.

Smíření se s Lisabonem

V posledním scénáři Cameronova vláda pochopí, že EU je desetiletými diskusemi o institucionální reformě, které vyústily v Lisabonskou smlouvu, již natolik unavena, že nebude žádným dalším jednáním o revizi smlouvy nakloněna. Cameron bude proto usilovat o „vítězsví v jiných oblastech“. Grant se domnívá, že lídr konzervativců by si mohl dělat zálusk na úpravy sociální politiky, britského rabatu či revize Společné politiky rybolovu.