Britským labouristům hrozí v evropských volbách drtivá porážka

Britský premiér v pondělí odmítl odstoupit z čela své strany. Předvolební průzkumy předpovídají jeho straně drtivou porážku a labouristé se tak ve víkendových evropských volbách mohou propadnout až na ponižující třetí příčku.

Britské deníky o víkendu přinesly dva nezávislé průzkumy předvolebních preferencí. Z obou vyplývá, že se vládnoucí labouristé mohou v nadcházejících evropských volbách propadnout až na třetí pozici. Průzkum společnosti ICM pro Sunday Telegraph uvádí, že labouristy hodlá volit pouze 17% voličů. Konzervativcům Davida Camerona by svůj hlas dalo 29% voličů a s 20% hlasů by skončila strana Liberálních demokratů.

V takovém případě by se opoziční konzervativci stali jasným favoritem všeobecných voleb, které se mají konat v roce 2010 a v Labour party by se vzrostl tlak na Brownovo odstoupení.

Brown se v současné době pokouší obnovit svou autoritu po skandálech s proplácením poslaneckých výhod, který pošpinil všechny významné politické strany v Británii. Premiér prohlásil, že ještě před tím než svolá všeobecné volby je jeho povinností systém očistit a vyvést Británii z těžké hospodářské krize.

„Zůstávám dál, musím svou práci dokončit,“ řekl Brown v rozhovoru pro BBC na otázku, zda by jej v zájmu stranických preferencí mohli spolustraníci přesvědčit k odstoupení

Do skandálu jsou sice zapleteny všechny velké strany, ale voliči budou v nadcházejících evropských volbách (i místních volbách, které se konají tento čtvrtek) zřejmě nejméně shovívaví k vládnoucím labouristům, kteří stojí v čele Británie od roku 1997.

Ministr financí v centru pozornosti

Jako dalšího v řadě zasáhl včera skandál s poslaneckými výhodami Brownova ministra financí Alistaira Darlinga, který je autorem plánu poskytnout britským bankám, na něž tvrdě dolehla finanční krize, injekci v řádu miliard liber.

Deník Daily Telegraph, kterému se podařilo získat záznamy o výdajích britských poslanců, informoval o tom, že si Darling nechal proplácet servisní poplatky za svůj londýnský byt, který přitom pronajímal a zároveň si nechal proplácet i výdaje za jiný byt, který mu vláda poskytuje zdarma.

Darling informace s nimiž deník přišel odmítl s tím, že v době, kdy uplatňoval nároky na proplacení servisních poplatků v bytě žil. Slíbil ale, že peníze, které mu byly za několik měsíců roku 2007 kdy se z bytu odstěhoval proplaceny vrátí.

Opoziční Liberální demokraté Darlinga vyzvali k rezignaci a v médiích se brzy objevily spekulace o tom, že by ministr o své místo mohl přijít již krátce po čtvrtečních volbách, po nichž Gordon Brown plánuje provést změny v kabinetu.

Kvůli skandálu s poslaneckými výhodami hodlá při nejbližších volbách odstoupit zhruba desítka labouristických a konzervativních poslanců

Lídr konzervativců David Cameron uvedl, že nejlepší způsob jak systém vyčistit, je okamžitě uspořádat volby.

Brown ale takové návrhy odmítá. „Než půjdeme k volbám, máme povinnost občanům ukázat, že jsme systém vyčistili,“ uvedl. „Jsem zodpovědný za dokončení kroků, které vyvedou Británii z nejhoršího hospodářského propadu, který jsme za celé roky nezažili,“ dodal.

Premiér oznámil, že hodlá vytvořit tzv. Národní radu pro demokratickou obnovu, do níž by přizval apolitické osobnosti, které by měly pomoci politický systém zreformovat.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters)