Britský tisk vůči Nobelově ceně pro EU nešetří posměchem, zbytek Evropy je spíše pro

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles

Zatímco české noviny v souvislosti s udělením Nobelovy ceny míru Evropské unii otiskly především překvapené reakce prezidenta Václava Klause, evropský tisk je v pohledu na toto rozhodnutí zajímavě rozdělen. Britská média nešetří kritikou, ze zbytku Evropy zaznívá spíše pochopení.

Nobelův výbor na konci minulého týdne oznámil, že letošní Nobelovu cenu míru získá Evropská unie. Toto rozhodnutí vyvolalo smíšené reakce a EU je společně s Jásirem Arafatem (1994) či Barackem Obamou (2009) označována za jednoho z nejkontroverznějších laureátů.

Rozličné názory na to, zda si Unie cenu skutečně zaslouží, se však neozývají pouze z úst evropských politiků a analytiků, rozdělená jsou v této otázce i média. Zřejmě nejkritičtější slova v tomto ohledu zaznívají z Velké Británie.

Čtenáři tradičně euroskeptického Daily Telegraph se mohli dozvědět mimo jiné následující: „Kdybychom brali toto rozhodnutí seriózně, dali bychom Nobelově výboru status, který si už podle mnohých dlouho nezaslouží. Ve skutečnosti totiž odvádí nejlepší práci nikoliv v oblasti diplomacie, ale komedie.“

Další významné britské noviny The Times označily ocenění za „povrchní“ a nazvaly evropský projekt „utopickým systémem“.

Kritikou ale nešetřil ani více proevropský deník The Independent. Ten doprovodil zprávu o udělení ceny Evropské unii fotografií zachycující výtržnosti v Řecku a citátem Nobelova výboru, který vysvětlil své nedávné rozhodnutí slovy: „Unikátní projekt, který nahradil válku mírem.“

Ještě silnější slova zazněla z britských pravicových bulvárních novin. Jako „Nobelovu cenu míru za idiotství“ označil toto rozhodnutí konzervativní Daily Mail. „EU si z nás snad dělá legraci,“ kontroval titulek The Sun.

Z kontinentu zaznívá spíše pochopení

Daleko více pochopení pro norské rozhodnutí zaznívalo z kontinentální části Evropy.

„27 zemí, 23 jazyků, 67 let míru: na to můžeme být všichni hrdí,“ komentuje situaci na své titulní stránce nejprodávanější německý deník Bild.

S tím souhlasí i belgický Le Soir. Ten doufá, že „evropští občané, kteří často ztrácejí naději, by měli přijmout Nobelovu cenu jako připomínku toho, že Evropa je dodnes hlavním hráčem v prosazování demokracie.“

Trochu ostražitější je v tomto směru německy časopis Der Spiegel. Podle něj Evropská unie skutečně přispěla k tomu, že v Evropě už 60 let panuje mír, udělení této ceny však označuje za příliš bezrizikové.

To francouzský deník Le Monde se zabývá jiným aspektem – kdo si Nobelovu cenu v Oslu převezme. „Ačkoliv se nám to může zdát jako triviální problém, vyvolává to otázku ohledně ztělesnění tohoto subjektu, jehož právní existence je sice nezpochybnitelná (…), ale který je kvůli nedostatečně demokratickému zastoupení pravidelně kritizován.“