Britský deník spekuluje o rezignaci baronky Ashton

Britský deník The Daily Telegraph dnes zveřejnil spekulace ohledně budoucnosti baronky Ashton na pozici „ministryně zahraničí EU“. Podle kritiků by ve své funkci měla brzy skončit.

Baronka Catherine Ashton možná brzy skončí v pozici vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Britský Daily Telegraph dnes ráno zveřejnil článek o její budoucnosti na vysokém unijním postu.

Poslední kritika Ashtonové podle Telegraphu přichází z velkých unijních států vedených Francií. Ve vznikající Evropské službě pro vnější činnost (EEAS) prý získává příliš mnoho prostoru Evropská komise.

V pondělí (26.dubna) Ashton zaznamenala dílčí úspěch, když zástupci členských států v Radě EU schválili její návrh na podobu EEAS. Proti tomu se ale postavily nevládní organizace, které naopak kritizují přílišnou moc členských států (EurActiv 28.4.2010). Stejný názor zastává i Evropský parlament (EurActiv 22.4.2010).

Probíhající spory mezi jednotlivými institucemi EU ohledně konečné podoby unijní diplomacie však celý proces vzniku EEAS zpomalují, a napětí tak stoupá. Jak informuje Telegraph, po jednom nedávném jednání Ashton údajně pohrozila, že na svou funkci rezignuje.

Zdroj z prostředí EU Telegraphu sdělil: „(Ashton) už se evidentně začíná zdát část osobních útoků nesnesitelná.“ Blízcí spolupracovníci baronky ale podle Telegraphu tyto „mýty“ odmítli a prohlásili, že baronka je „vytrvalkyně“.

Její mluvčí k tomu dodal: „Lídři EU ji jmenovali na plný pětiletý mandát a Evropský parlament ji ve funkci potvrdil. Svůj post zvládá úspěšně.“

Ashton pod palbou kritiky

Baronka je cílem intenzivní kritiky již od svého jmenování na konci roku 2009. Byla totiž ve Velké Británii až čtvrtým kandidátem na post „ministra zahraničí EU“. Jak píše Telegraph, před ní dostali tuto nabídku David Miliband (současný britský ministr zahraničí), lord Peter Mandelson (nyní britský ministr obchodu) a Geoff Hoon (bývalý ministr obrany nebo ministr pro evropské záležitosti).

Již od začátku jí odpůrci vyčítali nedostatek zkušeností v zahraniční politice (EurActiv 3.12.2010). Na začátku letošního roku pak musela přijímat kritiku za pomalou reakci na haitské zemětřesení (EurActiv 18.2.2010).

Kritici jí také vyčítali, že se osobně nedostavila na setkání ministrů zahraničí EU na Mallorce. Britka totiž dala přednost své účasti na inauguraci nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Dalším z problematických kroků „ministryně zahraničí EU“ byl výběr velvyslance EU ve Spojených státech amerických. Některé členské státy si stěžovaly, že byl proces výběru velvyslance netransparentní a že nedostaly dostatečnou možnost do něj zasáhnout. Mnohé navíc nesouhlasily s vybraným João Vale de Almeidou, který postrádá zkušenosti z vysokého politického postu (EurActiv 23.2.2010).

V březnu se také objevila kritika z Francie a Německa, že Ashton přednostně obsazuje diplomatické a úřednické posty v zahraniční politice EU svými krajany. Terčem kritiky se konkrétně stala Evropská služba pro vnější činnost (EEAS).

Podle dokumentu německého ministerstva zahraničí, který získal britský deník Guardian, je „zvyšující se vliv Velké Británie (v EEAS) (…) zcela evidentní.“ Kritický pohled velkých zemí navíc zesiluje fakt, že baronka neovládá francouzštinu ani němčinu.