Britského premiéra pobouřila výstavba nového sídla Evropské rady

zdroj: Evropská rada.

Britský premiér David Cameron se na pátečním setkání s vrcholnými představiteli unijních institucí a členských států EU ostře opřel do plánů Unie na výstavbu moderní budovy, která bude od roku 2014 hostit summity EU. Podle Camerona je to v období všeobecného utahování opasků „frustrující“.

Slavnostní večeře, kterou stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy odstartoval dvoudenní vrcholné setkání lídrů EU a členských států v Bruselu, které se konalo na konci minulého týdne, měla lehce hořkou příchuť.  

V pauze mezi diskusemi o záchranném plánu pro zadlužené Řecko a o současné situaci v eurozóně „evropský prezident“ nechal mezi účastníky večeře kolovat 16stránkovou brožuru, v níž je seznámil s průběhem výstavby nové budovy, která by od roku 2014 měla v centru „hlavního města unijních institucí“ hostit summity EU.

„Když vidíte kolovat nádhernou lesklou brožurku věnovanou nějaké velké nové budově, v níž by měla zasedat Evropská rada, je to nesmírně frustrující pocit,“ kritizoval počínání stálého předsedy britský premiér David Cameron. „Divíte se pak, zda tyto instituce vůbec chápou, čím musí v době krácení rozpočtů každá země, každý občan projít,“ dodal.

I přesto, že se podle mnohých komentátorů jednalo o slova určená pro uši především oponentů užší evropské integrace v rámci premiérovy středopravicové Konzervativní strany, načasování Rompuyho oznámení zaskočilo podle unijních diplomatů i některé další politiky.

Budova, jejíž projekt byl schválen v roce 2004, bude nést název „Europa“ a bude hostit pravidelné zasedání lídrů EU a členských států.

Celý projekt nového sídla Evropské rady, který bude splňovat náročné environmentální požadavky (na střeše budou například instalovány fotovoltaické panely na výrobu elektrické energie), zahrnuje tři konferenční místnosti s tlumočnickými kabinami, pět dalších zasedacích místností, pracovní prostory pro předsedu Evropské rady, předsednictví Rady, delegace a zástupce tisku a stravovací prostory.

Podle Camerona je to ale nadbytečné, prostory, v nichž se summity EU konají nyní, jsou podle něj vyhovující a dostatečné.

„Vloni jsem byl v této budově pouze sedmkrát, ale zdá se mi, že je pro zasedání Evropské rady perfektní,“ poznamenal britský ministerský předseda.

Narážel tak na argumenty bruselských úředníků, že budova, v níž se summity konají dnes, byla vystavěna v roce 1994, tedy v době, kdy EU měla pouze 12 členských zemí. Nyní jich má 27 a očekává se, že se v polovině roku 2013 rozroste ještě o Chorvatsko.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).