Britové torpédují stálý generální štáb EU

William Hague, ministr zahraničí Velké Británie; zdroj: Evropská komise.

Na včerejším zasedání ministrů zahraničí evropské sedmadvacítky se Velká Británie postavila proti návrhu baronky Ashton na zřízení stálého generálního štábu EU. Podle britského ministra zahraničí by to dublovalo struktury NATO a bylo by to velmi nákladné.

Na včerejším (18. července) zasedání Rady ministrů zahraničí EU, které proběhlo v Bruselu, bylo pořádně rušno. Velká Británie, kterou na schůzce zastupoval ministr zahraničí William Hague, totiž smetla ze stolu návrh vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton na vytvoření stálého generálního štábu branných sil EU.

Myšlenka založení „stálé vojenské a civilní kapacity pro plánování a vedení operací“, která se těší sympatiím států jako je Francie, Německo nebo Polsko, by mohla být realizována pouze v tom případě, že by s ní souhlasilo všech 27 členských států.

„Dal jsem jasně najevo, že Spojené království nebude se zřízením takového mechanismu souhlasit. Nesouhlasíme s tím teď a nebudeme s tím souhlasit ani v budoucnosti. Pro nás to představuje hranici, kterou nepřekročíme,“ sdělil novinářům Hague.

„Stavíme se proti této myšlence, protože si myslíme, že bude dublovat struktury Severoatlantické aliance a natrvalo oddělí plánování EU od plánování NATO,“ argumentoval. „Zadruhé se to jeví jako mnohem nákladnější řešení než stávající struktura a zatřetí můžeme přeci vylepšit struktury, které už existují,“ dodal.

Podle šéfa britské diplomacie je zkvalitnění obranných kapacit v Evropě a nalezení politické vůle k jejich využití na místech jako je Balkán nebo Libye, kde v současné době působí jednotky NATO, mnohem nutnější než vytvoření evropského generálního štábu.

Jsou i jiné možnosti

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že jeho země návrh baronky Ashton podporuje, ale na druhou stranu je ochotná diskutovat i jiné návrhy, které by zohlednily britské námitky.

„Jsme rozhodně naklonění tomu, abychom pokračovali v práci i v jiných variantách,“ řekl.

„Pro nás je ale rozvoj Společné bezpečnostní a obranné politiky nezbytný. Žijeme v nebezpečném a nepředvídatelném světě a žádná evropská země nedisponuje takovými prostředky, aby na obranu stačila sama,“ dodal.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).