Brána do Schengenu zůstane pro Rumunsko s Bulharskem zatím uzavřená

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Cayambe.

Začlenění Rumunska a Bulharska do schengenského bezhraničního prostoru bude prozatím zřejmě odloženo. S největší pravděpodobností se na tom shodnou ministři vnitra, kteří se v tyto dny sjíždí na své zasedání do Lucemburku. A to i přesto, že Evropský parlament včera obě země v jejich vstupu do zóny volného pohybu jednoznačně podpořil.

Rozšiřování Schengenu se prozatím konat nebude. Tato zpráva nepotěší především Rumunsko a Bulharsko, dvě nejnovější členské země Evropské unie, kterým vstup do schengenského prostoru zůstal prozatím zapovězen.

Ministry vnitra, kteří se dnes a zítra (9. – 10. června) scházejí na pravidelném zasedání v Lucemburku a kteří jsou oprávněni v této věci rozhodovat, pravděpodobně nepřesvědčí ani stanovisko Evropského parlamentu.

Europoslanci totiž včera integraci obou balkánských států do zóny, v níž se nesetkáme s hraničními kontrolami, 487 hlasy podpořili (77 poslanců hlasovalo proti a 29 se hlasování nezúčastnilo).

Pořád ta korupce…

Mezi státy, které s rumunským a bulharským začleněním do schengenského prostoru dlouhodobě nesouhlasí, patří především Francie a Německo, které doprovází i Finsko, Švédsko, Nizozemsko nebo Belgie a to i přesto, že obě země splňují veškeré technické požadavky na vstup.

O poznání hůře si ale vedou v potírání korupce a boji proti organizovanému zločinu. To jsou oblasti, na něž v souvislosti s oddalováním vstupu Bukurešti a Sofie do Schengenu nejčastěji poukazuje Francie. Paříž má navíc v živé paměti problémy spojené s kočovnými rumunskými Romy, které v loňském roce začala hromadně vracet do země jejich původu (např. EurActiv 31.8.2010).

Šestice odpůrců proto požaduje vyčkat na hodnotící zprávu Evropské komise, která je pravidelně zveřejňovaná v rámci tzv. mechanismu pro spolupráci a ověřování pokroku (CVM, z angl. Cooperation and verification mechanism), jež má oběma zemím pomáhat s odstraňováním nedostatků v inkriminovaných oblastech.

Naposledy bylo takové „vysvědčení“ vystaveno v únoru letošního roku a přes vyzdvihnutí určitých dílčích pokroků v oblasti boje proti korupci a organizovanému zločinu vyzvalo dvojicí zemí, aby v reformním úsilí ještě více přidala (EurActiv 21.2.2011).

Další taková zpráva by měla vyjít v září.

Ne měsíce, ale roky

Nejmenovaný zdroj z blízkosti institucí EU, který si nepřál být jmenován, je přesvědčen o tom, že i kdyby ministři vnitra dali na podzim vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru zelenou, samotný vstup se nezrealizuje dříve než „na jaře 2012“.

Dalším důležitým faktorem jsou podle unijních diplomatů, kteří si rovněž přáli zůstat v utajení, prezidentské volby ve Francii v květnu příštího roku, v nichž se bude o své znovuzvolení ucházet i stávající šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy. V jeho zájmu nebude přijetí žádného zásadního rozhodnutí, které by nahrávalo kandidátce krajní pravice Marine Le Pen.

Podle Financial Times je pravděpodobné, že v případě Rumunska a Bulharska a jejich vstupu do unijního bezhraničního prostoru hovoříme „nikoliv o měsících, ale o rocích“.