Bezpečnost europarlamentu má díry, budova byla již potřetí vykradena

Zdroj: Evropský parlament.

Zatímco si vrcholní představitelé unijních institucí a členských států EU lámali hlavu nad tím, jak zformulovat deklaraci k probíhajícím demonstracím v Egyptě, v budově Evropského parlamentu došlo k loupeži – již potřetí v průběhu dvou let.

Lupiči si nemohli vybrat lepší den. Pozornost politiků, světových médií i řadových zaměstnanců unijních institucí se stáčela na vrcholné setkání lídrů EU, kteří do Bruselu přijeli, aby našli společné stanovisko k současné krizi v Egyptě. Budova Evropského parlamentu, konkrétně pak pošta, která se nachází v jejích útrobách, tak zůstala zcela mimo jejich zorný úhel.

Podle svědectví britské europoslankyně Fiony Hall (ALDE) sem vtrhli dva ozbrojení muži a požadovali vydání hotovosti.

„Zrovna jsem si šla na poštu koupit nějaké známky, když jsem se ve dveřích srazila se dvěma zaměstnankyněmi pošty, které byly v šoku. O několik minut dříve na ně mířili zbraněmi dva lupiči, kteří si z úřadu odnesli peníze,“ píše se v jejím dopise, který zaslala redakci EurActivu.

Evropský parlament se nestal cílem ozbrojeného přepadení poprvé. V květnu loňského roku byl přepaden zaměstnanec firmy Sodexo, který právě převážel peníze z parlamentní kantýny, a v únoru roku 2009 ozbrojený muž přepadl pobočku banky ING, která se nachází v přízemí budovy s označením Paul-Henri Spaak. Podařilo se mu uniknout a s sebou si odnesl neurčené množství bankovek.

Již třetí násilné vloupání do budovy během dvou let nenechává tedy nikoho na pochybách, že bezpečnostní systém v budově má zřejmě své mezery.

Europoslankyně Hall se dokonce nebojí ve svém tvrzení jít tak daleko, že jej označuje za „totální frašku“. Podle jejího názoru by měla být páteční loupež dostatečným impulsem k tomu, aby se ochranný systém přezkoumal a v nejbližší době zlepšil.

„Spíše se zdá, že bezpečnostní systém uvnitř budovy takovým událostem nahrává, než aby jim předcházel. Pracujeme snad v budově, jejíž ochrana má takové díry, že jsou větší než vjezd do garáže?“ reagoval na události její německý kolega Alexander Alvaro (ALDE).

Mluvčí Evropského parlamentu médiím potvrdila, že dva muži poštu skutečně přepadli a uprchli se zatím nezjištěným objemem peněz. Bezpečnostní služba společně s policií na vyšetřování incidentu, při němž nebyl nikdo zraněn, pracuje.