Bendl: Obchodní řetězce musí pro kvalitu potravin dělat více

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Ambro.

Podle ministra zemědělství Petra Bendla české obchodní řetězce nedělají pro kvalitu potravin v ČR dostatek. Deklarace, k níž se minulý týden přihlásilo osm velkých společností působících na českém trhu s potravinami, je podle ministra příliš obecná. Obchody se jejím prostřednictvím zavázaly k dodržování pravidel prodeje potravin a zkvalitnění prováděných kontrol.

„Vnímám tento dokument jako začátek kultivace dodavatelsko-odběratelských vztahů a kultury prodeje v tuzemském maloobchodu. Jde ovšem o velmi obecný závazek, který v žádném případě nemohu považovat za dostatečný,“ uvedl na adresu nedávno podepsané Deklarace správné prodejní praxe český ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). 

K dokumentu se připojilo osm největších obchodních řetězců, které působí na českém trhu (Ahold, Billa, Coop, Globus, Kaufland, Penny Market, Spar a Tesco). Jejím podpisem se zavázaly k tomu, že budou dodržovat pravidla pro správnou prodejní praxi, a slíbily také, že budou provádět vlastní interní kontroly (více EurActiv 22.5.2012).   

Společnosti tak reagovaly na v poslední době množící se zprávy o výskytu vadného či zkaženého zboží, jak ve skladech obchodů, tak na pultech prodejen. Kromě toho inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) stále častěji upozorňují i na případy, v nichž dochází ke klamání zákazníka – například tím, že nabízené zboží je špatně popsáno nebo označeno.  

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), který s ministrem Bendlem o potížích v českých obchodech jednal, Zdeňka Juračky je ale nutné rozlišovat, kdo za objevené nedostatky nese zodpovědnost – zda obchodník, nebo výrobce potraviny. 

„My se nechceme vyhýbat odpovědnosti, ale nechceme také vzbuzovat neodůvodněnou paniku u spotřebitele,“ citovala Juračku ČTK.  

Například na značení výrobku nebo na jeho složení nemá obchodník příliš velký vliv. Z tohoto důvodu obchodní řetězce ve zmiňované deklaraci apelovaly i na dodavatele, aby i oni přijali obdobný závazek.

Vzrostl počet kontrol 

Juračka rovněž zdůraznil, že v letošním roce vzrostl počet kontrol, které v českých obchodech provádí SZPI.

„Počet kontrol vzrostl u všech obchodníků, a to v rozmezí od zhruba 50 do 500 %,“ řekl a dodal, že inspektoři při nich narazili na mnohem nižší počet pochybení než třeba v loňském roce. Podle jeho slov to naznačuje jediné: kvalita prodávaných potravin není tak špatná, jak se předpokládalo.

K větší přesnosti by podle Juračky přispělo, pokud by inspektoři podávali o výsledcích prováděných kontrol objektivnější informace.