Barroso pochybuje o oprávněnosti kontrol na dánských hranicích

José Manuel Barroso, předseda EK, Cecilia Malmström, eurokomisařka pro vnitřní záležitosti; zdroj: Evropská komise.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso má pochybnosti o tom, zda zavedení permanentních celních kontrol na dánsko-německých a dánsko-švédských hranicích je v souladu s právem EU. V pátek to oznámila jeho mluvčí.

Mluvčí šéfa Evropské komise Pia Ahrenkilde Hansen v pátek odpoledne potvrdila, že evropská exekutiva má již v rukou právní analýzu opatření, které na svých hranících zavedlo Dánsko (více EurActiv 12.5.2011).

A její výsledky nejsou pro Kodaň nijak přívětivé, protože u Komise vyvolaly pochybnosti o tom, zda jsou kontroly v souladu s unijními smlouvami.

Předseda Komise José Manuel Barroso proto pracuje na dopise pro dánského premiéra Larse Loekkeho Rasmussena, v němž budou tyto obavy jasně formulovány, dodala mluvčí. Podle ní si oba politici již celou záležitost vyjasňovali i v telefonickém rozhovoru. Dopis by měl být zveřejněn, jakmile bude odeslán, slíbila.

Transparentní korespondence

Jak podotýkají někteří komentátoři, taková míra transparence v korespondenci Komise je ve srovnání s předchozími krizemi nezvyklá. Například nedávná potyčka mezi Francii a Itálií kvůli obavám Paříže z nekontrolovatelného příchodu imigrantů ze severní Afriky, kteří do západoevropských zemí přicházejí přes Itálii, tímto způsobem řešena nebyla.

Mluvčí Hansen tvrdí, že tyto dvě situace nelze srovnávat, protože zatímco v první šlo o volný pohyb osob, v případě Dánska se jedná o volný pohyb zboží.

Schengenská dohoda totiž umožňuje dočasné zavedení hraničních kontrol mezi členskými státy, ale pouze za velmi přísných podmínek, kdy je ohrožena vnitřní bezpečnost státu nebo veřejný pořádek (například při významných fotbalových zápasech, kdy se na utkání chystají agresivní fanoušci). Opětovné zavedení celních kontrol evropské právo neumožňuje, vysvětlila.

Barrosa podpořila i Malmström

Rozmístění celníků na hranicích Dánska s Německem a Švédskem zneklidňuje i eurokomisařku pro vnitřní záležitosti Cecilii Malmström.

Ve svém prohlášení varovala dánskou vládu před podnikáním „jednostranných kroků“ a požádala ji o ujištění, že Kodaň jedná v souladu s relevantními zákony.

„Komise je i nadále připravena vést s Dánskem dialog. Pokud to ale bude nutné, použije nástroje, které má za tímto účelem k dispozici, aby zajistila respekt k právu EU,“ varovala komisařka.