Barroso: Lituji rozhodnutí konzervativců odejít z EPP–ED

Předseda Komise José Manuel Barroso včera během návštěvy Velké Británie jednal s britským premiérem Gordonem Brownem a také s lídrem konzervativců Davidem Cameronem. Konzervativci minulý týden oznámili, že po evropských volbách odejdou z frakce EPP–ED.

Konzervativci minulý týden potvrdili, že po volbách do Evropského parlamentu, které ve Velké Británii proběhnou 4. června, odejdou ze druhé nejsilnější politické frakce EPP–ED a vytvoří svou vlastní. Spojence zřejmě najdou v české ODS a polské straně Právo a spravedlnost. K tomu, aby mohla nová frakce vzniknout musí mít minimálně dvacet europoslanců, kteří pochází nejméně ze šesti různých členských států (viz EA 12/03/2009).

Předseda Komise José Manuel Barroso během své návštěvy Velké Británie jednal s lídrem konzervativců Davidem Cameronem. Barroso, který obvykle zůstává stranou všech politických záležitostí, tentokrát řekl, že ho rozhodnutí britských konzervativců mrzí. Podle předsedy Komise je to právě ve velkých politických rodinách EP, kde se tvoří agenda EU.

José Manuel Barroso záměry konzervativců okomentoval takto: „Je na každé politické straně, v jaké frakci (v EP) chce zasednout. Rozhoduje o tom strana samotná, proto nemohu kritizovat jednotlivá rozhodnutí. Ale samozřejmě jej lituji.“ Předseda Komise poté ještě před Downing Street řekl: „S Davidem Cameronem jsme o tom mluvili několikrát, takže pro něj nebude překvapením, když mě uslyší říkat, že mě toto rozhodnutí mrzí.“

David Cameron o odchodu z EPP–ED mluvil již v roce 2005, kdy se ucházel o křeslo předsedy toryů. Na své pravidelné tiskové konferenci Cameron řekl k tomuto tématu: „Jsem pevně přesvědčen o tom, že v politice musíme zachovávat určitý smysl. Když budeme něco tvrdit ve Westminsteru, musíme se toho držet i v Bruselu.“ Předseda konzervativců ještě dodal: „Hluboce věřím, že do EU patříme, ale nechceme být svědky dalšího přenosu pravomocí z Westminsteru do Bruselu.“

EPP–ED byla proti ratifikaci Lisabonské smlouvy v Británii referendem. Naopak konzervativci kvůli odmítnutí ratifikace lidovým hlasováním kritizovali labouristickou vládu. EPP–ED a konzervativci se velmi často neshodnou i v dalších otázkách evropské integrace jako je například společná imigrační politika.