Barnier se bude bít za malé a střední podniky a spotřebitele

Francouzský kandidát na eurokomisaře pro vnitřní trh Michel Barnier prošel slyšením v Evropském parlamentu sebevědomě. Jeho prioritou budou práva spotřebitelů a střední a malé podniky (SME).

Ve včerejším slyšení francouzského kandidáta se příliš nemluvilo o reformě finančního dohledu, kterou iniciovala Evropská komise. Europoslanci se místo toho zaměřili na oblast práv spotřebitelů, elektronické obchodování nebo sociální a ekologickou dimenzi vnitřního trhu.

Ve srovnání s vystoupeními ostatních kandidátů na eurokomisaře, vložil Michel Barnier do svého vystoupení jistou dávku patosu. „Já nebudu pouze sedět zavřený ve své kanceláři, dámy a pánové. Každý týden pojedu do jednoho z členských států a nezaměřím se pouze na hlavní města,“ prohlásil například.

Ve svých odpovědích se Barnier snažil vyhýbat makroekonomickým tématům a zaměřil se na mikroekonomiku a občany, konkrétně na autorské právo a problematiku malých a středních podniků (SME).

Vymýtit padělky

Francouzský kandidát zdůraznil plán vytvořit přísnou legislativu autorského práva, která by lépe chránila jak spotřebitele, tak autory. „Existují odhady, že EU ztratila kvůli padělání asi 2,5 milionu pracovních míst. S tím se nehodlám smířit a v oblasti autorského práva a obrany práv spotřebitelů nepřistoupím na žádné kompromisy,“ zdůraznil.

Dále europoslancům oznámil, že chce dotáhnout do konce jednání o patentech a vymýtit padělání patentovaných technologií. Když se dostal k tématu Světové obchodní organizace (WTO), řekl, že se v rozhovorech s USA o dohodě proti obchodu s padělky pokusí „spojit snahy v boji proti pirátství a padělkům“.

Snížit náklady malým a středním podnikům

Michel Barnier se také chce zaměřit na problematiku SME. Slíbil, že malým a středním podnikům sníží administrativní zátěž, což by jim mělo ušetřit až sedm miliard eur. Dodal, že jeho předchůdce, bývalý irský ministr financí Charlie McCreevy, dokázal tuto zátěž snížit pouze o jednu miliardu.

Dále prohlásil, že chce zjednodušit pravidla pro veřejné zakázky tak, aby byly dostupnější i pro malé a střední podniky.

Velkým tématem je v současnosti finanční dohled. O tom se Barnier během slyšení sice téměř nezmiňoval, ale v dotazníku pro europoslance se vyjádřil jasně. Podporuje větší dohled nad alternativními investičními fondy (AIF), což by měla vyřešit připravovaná směrnice, podporuje regulaci bonusů bankovních manažerů i vznik legislativního rámce pro boj s krizí.

Vyvrátit obavy

Někteří europoslanci avizovali obavy, že Barnier bude v neustálém spojení s Elysejským palácem. Strach z toho podle svých vyjádření měli zejména Britové. Francouzskému kandidátovi na eurokomisaře se však podařilo poslance přesvědčit o své pragmatičnosti a serióznosti.