Babišův možný střet zájmů bude řešit Evropský parlament

© Shutterstock

Evropský parlament bude příští týden na svém posledním jednání na plénu v tomto roce diskutovat o možném střetu zájmů českého premiéra Babiše.

Český předseda vlády se dostal do hledáčku Evropského parlamentu, ten bude řešit otázku jeho potenciálního střetu zájmů příští středu. Bod s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“ na program poslední letošní plenární schůze prosadili evropští Zelení s podporou největší frakce v EP, tedy evropských lidovců (EPP).

Europoslanci by si měli vyslechnout stanoviska Evropské komise i Rady EU, nebudou však přijímat žádnou závěrečnou rezoluci.

„Střet zájmů je tady zřejmý, jsou ohroženy finanční zájmy Evropské unie. Myslíme si, že je proto třeba jednat. A diskuse na plénu europarlamentu k tomu pomáhá vytvořit dodatečný politický tlak,“ řekl dnes ČTK belgický europoslanec za Zelené Bart Staes.

Připomněl, že Evropský parlament dění kolem českého premiéra a s ním spojených kauz sleduje už od roku 2014. „V mnoha případech jsme varovali, že kolem Babiše je mnohé špatně, je to skutečně specifický případ,“ dodal Staes.

Babiše dlouhodobě kritizuje europoslankyně za CSU a šéfka výboru pro kontrolu rozpočtu v Evropském parlamentu Ingeborg Grässleová. Pro server Aktuálně.cz před několika dny komentovala vyšetřování Evropské komise.

„Pokud se potvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nelze dělat, jako by se nic nestalo. Začne celý proces vracení peněz z evropských fondů a finančních korekcí, řekla europoslankyně s tím, že hlavní otázkou nyní je, jaká je důvěra v české úřady.

„To je ten hlavní bod. Takováto situace je nebývalá, aby byl premiér nebo člen vlády zároveň i ve vedení podniku, který čerpá evropské dotace,“ dodala.

Do Evropského parlamentu se volí přímo už čtyřicet let. Co se za tu dobu změnilo?

Ministerstvo vnitra nedávno potvrdilo termín příštích voleb do Evropského parlamentu v České republice – 24. a 25. května 2019. Češi půjdou k urnám počtvrté.

Analýza českého ministerstva podle TI nestačí

V posledních týdnech už jméno českého premiéra i skupiny Agrofert zaznělo v europarlamentu v souvislosti s jeho možným střetem zájmů několikrát, a to právě především na jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Europoslanci chtěli od několika členů Evropské komise vědět, jak unijní exekutiva naložila s dopisy české pobočky nevládní organizace Transparency International (TI). Ta upozornila, že Babiš by i poté, co skupinu Agrofert přesunul do svěřenských fondů, mohl být ve střetu zájmů tak, jak střet zájmů definují nová unijní pravidla platná teprve od srpna.

Pohled nevládní organizace na konci listopadu podpořil také interní rozbor právní služby samotné Komise, který mají k dispozici evropská média včetně ČTK.

Babiš a česká vláda střet zájmů odmítají, argumentují přitom vlastní právní analýzou vypracovanou ministerstvem spravedlnosti. Analýza se ovšem podle Transparency International nevěnuje konkrétní situaci okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jde podle ní o obecný právní rozbor, který podezření nijak nevyvrací.

Evropská komise zatím svůj oficiální pohled na věc nezveřejnila. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger v pondělí žádal poslance o trpělivost s tím, že EK nyní čeká z Prahy odpověď na dopis české vládě.

„Dopis k nám dorazil, já jsem se s ním ještě neseznámila,“ řekla dnes novinářům ministryně Klára Dostálová (ANO) po zahájení konference Svazu měst a obcí ČR. Ministerstvo teď bude připravovat odpověď Evropské komisi. Jak dlouho to bude trvat, neuvedla.

Chceme sirotkům v Sýrii postavit školu, řekl dnes Babiš Junckerovi

Premiér Babiš dnes seznámil předsedu Evropské komise Junckera s českým plánem postavit školku a školu pro zhruba 150 sirotků v Sýrii. V rámci své návštěvy Bruselu jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem.