Babiš v Itálii: Migrační vlnu je potřeba řešit financemi. Navýšení rozpočtu EU na migraci je však vysoké

Maltský premiér Joseph Muscat a český premiér Andrej Babiš [© European Union, 2018]

Kvótami jsme zbytečně ztráceli čas. Řešení leží ve vyjednávání, uzavírání dohod a financování jihoevropských a afrických zemí, které hrají zásadní roli v omezení migrace. Řekl to Babiš při dnešní návštěvě Itálie, kde poznával, jak se zde EU vypořádává s migrační vlnou.

Řešením migrační otázky je kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí. Řekl to dnes v Římě novinářům český premiér Andrej Babiš po jednání se svým italským protějškem Giuseppem Contem. Ten od českého ministerského předsedy rovněž slyšel potvrzení českého postoje, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Italský premiér to podle Babiše chápe.

Šéf české vlády zároveň potvrdil, že obě země se liší v názoru na přerozdělování uprchlíků.

„Jasně jsem řekl, že to nemůže být řešení, že jsme čtyři roky zbytečně řešili kvóty a zbytečně jsme ztratili čas. Je potřeba, aby Evropa přijala systémové opatření na zastavení ilegální migrace,“ řekl dnes český premiér.

EU nepodlehla tlaku V4, ke změně přístupu k migraci postupně dospěla, tvrdí europoslanci

EU jde při řešení migrace konečně směrem, který už dlouho prosazujeme, zaznívá ze strany V4. Dvojice českých europoslanců ale upozorňuje, že zásluhy mohou být omezené. Za proměnou migrační politiky EU vidí spíše postupný vývoj.

Jaké je české optimální řešení?

Babiš v té souvislosti českým novinářům potvrdil, že Contemu zopakoval odmítavé stanovisko k přijetí jediného migranta v ČR. „On to chápe, protože zkrátka to není to řešení,“ prohlásil Babiš.

Český premiér s Contem hovořil mezi čtyřma očima asi půl hodiny a pak následoval ještě pracovní oběd. Vysvětlil mu svůj názor na řešení evropské migrace, které podle Babiše spočívá v podpoře státům, jako jsou Řecko, Itálie, Malta a Španělsko.

„Oni musí zastavit ilegální migraci a na to jsou samozřejmě potřeba peníze. A pak je to o vyjednávání se severní Afrikou,“ nastínil Babiš základní obrysy řešení problematiky. Nejdůležitější je podle šéfa české vlády v tomto ohledu Libye.

„Itálie dosáhla v migraci obrovských úspěchů, protože zásadně snížila příliv migrantů, a na tom se zásadně podílí libyjská pobřežní stráž,“ zdůraznil Babiš.

„Takže řešením je kombinace finanční podpory těch států, které jsou první v řadě, včetně Itálie, severní Afriky a samozřejmě těch zemí Afriky, odkud migranti přicházejí,“ prohlásil český premiér. Podle něj je však třeba, aby severoafrické státy ilegální migraci zastavily na své jižní hranici.

V reakci na Babišovu návštěvu Itálie, český europoslanec Jan Zahradil (ODS, ECR) na svém twitteru uvedl, že ODS v souladu s českou vládou nesouhlasí s „dobrovolným“ přebíráním migrantů z Itálie jako výrazu solidarity. Takový krok podle něj pouze povzbuzuje další migrační vlny, a to je nepřípustné.

„Z EU musí zaznívat zcela opačný vzkaz,“ zdůraznil na závěr europoslanec.

Na italské misi

Babiš v italské metropoli navštívil také velitelství námořních sil Evropské unie ve Středozemním moři známé pod zkratkou EUNAVFOR MED Sophia, na jejichž úkolech se podílí i tři čeští vojáci. Cílem vojenské operace je boj s pašeráky, kteří se snaží dostat migranty ze severní Afriky do Evropy.

Premiér řekl, že díky této návštěvě získal mnoho důležitých informací. Podle něj je důležité, aby operace pokračovala. Poukázal na to, že Itálie pohrozila tím, že se na operaci přestane podílet, pokud se nenajdou jiné přístavy než italské nebo maltské pro vyloďování migrantů.

Díky návštěvě velitelství Sophie se Babiš údajně dověděl například i to, že migranti za cestu pašerákům platí 2000 až 5000 dolarů (přibližně 44.000 až 110.000 korun). Upozornil, že mise si stěžuje na nedostatečné kompetence, například pokud jde o vstup na podezřelou loď.

EU dává na migraci příliš financí

S Contem rovněž hovořil o návrhu rozpočtu EU. Tomu vyčítá například „obrovský nárůst“ nákladů na unijní struktury. Babiš se však pozastavil také nad navrhovaným navýšením rozpočtu na ochranu vnějších hranic EU z 13 na 35 miliard eur.

„Určitě budu chtít navštívit Frontex (Evropská pohraniční a pobřežní stráž), abych to pochopil,“ řekl Babiš. „To jsou obrovské částky a v tomto jsme si určitě porozuměli, protože je to všechno o penězích,“ poznamenal.

S Itálií si chce ČR udržet dobré vztahy

Kromě migrace byly na pořadu jednání i další témata, jako budoucnost EU nebo vzájemné bilaterální vztahy.

Babiš se dnes sešel také s římskou primátorkou Virginií Raggiovou. Oznámil, že Česká republika by ráda věnovala sochu Jana Amose Komenského do parku vily Borghese při příležitosti 350. výročí úmrtí „učitele národů“ v roce 2020. Má jít o gesto vyjadřující „tradiční přátelské vztahy“.

Conte pozval Babiše do Itálie v červenci poté, co český premiér odmítl italskou žádost o pomoc se 450 migranty zachráněnými z rybářské lodi ve Středozemním moři. Babiš tehdy odmítnutí zdůvodnil tím, že EU musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jen zhoršuje.

Z Itálie Babiš odpoledne odletěl na návštěvu Malty, kde ho čekalo jednání s premiérem Josephem Muscatem, návštěva námořní a letecké základny maltských ozbrojených sil ve Valletě. Zastavil se také u pomníku Václava Havla.