Babiš: Sankce proti Bělorusku musí přijít rychle, hlavní roli by měla sehrát V4

Zleva: Slovenský premiér Igor Matovič, český premiér Andrej Babiš, polský premiér Mateusz Morawiecki, maďarský premiér Viktor Orbán © EPA

Poté, co se v pátek ministři zahraničí EU na mimořádné videokonferenci shodli na uvalení sankcí proti Bělorusku, vyzval český premiér Andrej Babiš (ANO) Evropskou unii k tomu, aby byla v běloruské otázce akční. „Sankce musí přijít rychle,“ uvedl v neděli ve svém obvyklém videu.

Unijní mistři zahraničí se v pátek na mimořádné videokonferenci Rady pro zahraničí věci EU (FAC) shodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu. Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka se má nyní začít s přípravou jmenného seznamu osob, jichž by se měly sankce týkat. Evropská komise podle něj také dostala pokyn, aby zvýšila podporu pro běloruskou občanskou společnost.

Největší podpora pro uvalení sankcí zazněla od šéfů diplomacií Německa, Švédska a Rakouska, ale i od ministrů z Polska, Dánska a Česka. Skeptické je naopak například Maďarsko. Budapešť však podle diplomatů nakonec nejspíš ruku pro potrestání běloruských představitelů zvedne, pokud seznam dotčených osob nebude příliš obsáhlý.

Evropa odsuzuje tvrdý zásah proti protestujícím Bělorusům. Ve vzduchu visí možné obnovení sankcí

Bělorusové po oznámení výsledků prezidentských voleb vyšli protestovat do ulic, kde proti nim agresivně zasáhly bezpečnostní složky. Polský premiér Morawiecki vyzval ke svolání mimořádného summitu EU, německý ministr zahraničí Maas k diskusi o opětovném zavedení sankcí.

K uvalení sankcí, které by pro dotčené znamenaly zákaz vycestování do zemí EU a zmrazení evropského majetku, je potřeba jednomyslná shoda všech 27 států na úrovni hlav států a vlád EU. Babiš už v pátek po dohodě s polským premiérem Mateuszem Morawieckým požádal představitele Evropské unie o urgentní svolání videokonference Evropské rady k situaci v Bělorusku.

„Evropská unie má teď šanci být akční. Je dobře, že ministři zahraničních věcí na své úrovni rozhodli o sankcích, ale Evropa musí jednat rychle. Problém Evropy je, že se musíme všichni domluvit, to je jasné, ale nemáme čas,“ reagoval na výsledek jednání Rady Babiš.

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes oznámil, že se kvůli situaci v Bělorusku unijní lídři sejdou na mimořádném jednání Evropské rady už tuto středu. „Běloruský lid má právo rozhodovat o své budoucnosti a svobodně si zvolit svého lídra. Násilí proti protestujícím je nepřijatelné,“ uvedl na twitteru.

Visegrád v hlavní roli

Podle Babiše by v této otázce měla sehrát hlavní roli Visegrádská čtyřka, protože západní země Evropy nemají stejné zkušenosti. „Naši kolegové ze západu to nezažili. Neví, co je 68. rok či sametová revoluce. Bělorusové si zaslouží stejnou svobodu a demokracii jakou máme my, proto bychom je teď měli podpořit,“ dodal. Podle něj musí Unie Bělorusy podpořit k revoluci podle „modelu listopad 1989“, uvedl na twitteru.

O tamní situaci a sankcích už premiér hovořil s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, spojí se také se svým polským protějškem Morawieckým. Dění v Bělorusku probíral i s lídry unijních institucí, německou kancléřkou Angelou Merkelovou nebo s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Podle českého premiéra musí někdo za Evropu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Musíme dát najevo, že není možné, aby se stalo (v Bělorusku) to, co se stalo s Krymem nebo co se stalo u nás v 68. roce. A ty obavy tam jsou,“ upozornil Babiš s odkazem na anexi Krymu v roce 2014 a vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Putin totiž běloruskému protějšku přislíbil pomoc se zajištěním bezpečnosti země na základě smlouvy o vojenské spolupráci. Lukašenko však neupřesnil, jakou pomoc by Moskva Minsku konkrétně poskytla.

„Evropa musí ukázat, že nebude jen vyzývat, ale že bude akční a nedopustí, aby se na schengenské hranici stalo něco absolutně nepřijatelného,“ dodal premiér.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak v neděli v České televizi řekl, že preferuje celoevropské sankce, pokud by ale jejich zavedení trvalo příliš dlouho, nevyloučil individuální akci České republiky.

Běloruské prezidentské volby se musí opakovat, prohlásil Babiš

Premiér Babiš po dohodě s polským premiérem Morawieckým požádal představitele EU o urgentní svolání videokonference Evropské rady k situaci v Bělorusku. Tamní režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb. Ty se podle Babiše musí opakovat.